10 buçuk yıl hapis cezası alabilir...

SPK'nın suç duyurusu dosyasında, Aydın Doğan için 7 yıla kadar hapis isteniyor. SPK Kanunu'na göre bu ceza yüzde 50 artabilir. Aynı ceza, grup yöneticileri için de geçerli

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Denetleme Dairesi, tabela şirketleri aracılığıyla yapılan ithalatlarla, Hürriyet ve Milliyet gibi borsada işlem gören Doğan Grubu şirketleri Çelik Halat ile Doğan Burda'nın mal varlığının azaltılıp azaltılmadığının anlaşılması için denetleme kararı aldı. Denetim sonunda Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş. ile Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş.'nin de kâr veya mal varlığını azaltıp azaltmadığı tespit edilecek. Tıpkı Hürriyet ve Milliyet gibi halka açık şirketler olan Çelik Halat ve Doğan Burda Dergicilik'in ihtiyacı olan çelik filmaşin ve dergi kâğıdı yine Doğan ailesinin offshore şirketleri üzerinden ithal edildi. SPK, bu ithalatlarda da küçük ortakların zarara uğratılıp uğratılmadığını tespit etmek için incelemelerini sürdürüyor.

TABELA ŞİRKETLERE DIŞBANK KREDİSİ

Bu arada SPK Denetleme Dairesi'nin tespitlerine göre Aydın Doğan, yurtdışından kâğıt ithal ettiği tabela şirketlerine bir dönem sahibi olduğu Dışbank'tan kredi de verdirmiş. Eurozone, 1997'de Dışbank'tan 20 milyon 500 dolar kredi kullanmış. Eurozone bir yıl sonra grup şirketi olan Born Holding'e 909 bin 789 dolar kredi vermiş. Aynı yıl içinde Euzorone, Doğan Holding'e de 5 milyon dolar borç vermiş. SPK'nın -halen açık olan- suç duyurusu dosyasında, Türk Ceza Kanunu'nun 155. maddesi uyarınca Aydın Doğan başta olmak üzere Doğan Grubu yöneticilerinin güveni kötüye kullanma suçundan 1 yıldan 7 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

CEZASI YÜZDE 50 ARTABİLİR

Sermaye Piyasası Kanunu'nun 48. maddesi ile birlikte Doğan'ın cezası yüzde 50 oranında artırılabilecek. Buna göre Aydın Doğan, 10.5 yıl hapis istemiyle yargılanacak. Doğan, aynı maddeden ceza alması halinde şirketlerinin yönetimini bırakmak zorunda kalacak. SPK, 6 Mayıs 2009'da Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na, Hürriyet ve Milliyet'in küçük hissedarları aleyhine haksız menfaat sağlayan Aydın Doğan, İmre Barmanbek, Hanzade Vasfiye Doğan ve Ali Rıza Temuroğlu hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Üsküdar Cumhuriyet Savcısı Celal Avar, yetkisizlik gerekçesiyle dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermiş, Başsavcı Aykut Cengiz Engin ise dosyayı Ekonomik Suçlar Savcısı Sadi Yoldaş'a havale etmişti.

BİZE ULAŞIN