23 ilde terör operasyonu

Ankara Emniyet Müdürlüğü'nün, yasa dışı Hizbu't-Tahrir örgütüne yönelik düzenlediği operasyonda 200'e yakın kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, uzun süren çalışmanın ardından Hizbu't-Tahrir örgütüne yönelik, Ankara merkezli bir operasyon başlattı. Eş zamanlı olarak 23 ili kapsayacak biçimde sabaha karşı gerçekleştirilen operasyonlarda 200'e yakın kişi gözaltına alındı.

Başkentte tespit edilen 20 adrese yapılan baskınlarda 20'den fazla kişinin gözaltına alındığı, çok sayıda örgütsel dokümana da el konulduğu belirtildi.

Hizbu't-Tahrir örgütü, 1952 yılında Tahiyuddin Nebhani (Özgürlük Partisi) tarafından kuruldu. Örgüt bir süre Müslüman Kardeşler ile ittifak yaptı, ancak daha sonra kendi stratejisini belirledi. Ürdün merkezli olan örgüt, ''küresel bir İslam devleti ve hilafetin '' yeniden kurulmasını amaçlayan örgüt, eğitim, tebliğ ve tanıtım metotlarını kullanıyor.

''Tüm ülkeleri kapsayan bir hilafet devleti yapısını amaçladığı'' belirtilen örgütün şu ana kadar şiddete dayalı bir terör eylemi gerçekleştirdiği tespit edilemedi.
BİZE ULAŞIN