Adli Tıp uzmanı: Bu evlilik bozulmalı!..

Siyasetçi, hukukçular ve Adli Tıp uzmanlarına göre Halis Toprak ile kendinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tağızade'nin evliliği etik değil, bozulmalı Adli Tıp 6’ncı İhtisas Kurulu Başkanı Prof. Mert Savrun’a göre de: Genç kız sonraki yıllarda ağır travma yaşar. Bu evlilik iptal edilmelidir

Babası: Kızım 18 yaşında...
Biranda en çok konuşulan isimlerden biri haline gelen, Halis Toprak'ın kayınpederi İsmet Tağızade, kızı Nazlıcan'ın 17 değil, 18 yaşında olduğunu öne sürdü. Halı tüccarlığı yaparken, Körfez Savaşı döneminde iflas eden ve şimdi Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin huzurevinde kalan İsmet Tağızade, Nazlıcan'ı nüfusa 1.5 yıl geç kaydettirdiklerini iddia etti. Tağızade, gazetelerde haberi okuyan kardeşlerinin kendisini arayıp tebrik ettiğini de söyledi. '

HALİS BEY İLE NİKÂHTA TANIŞTIK'

Damadıyla nikâhta tanıştığını belirten Tağızade, şöyle dedi: "Hakkında kötü bir şey söylemem ama evine de gitmem. Maddi sıkıntıdayım ama bir şey talep etmem. Tasvip etmesem de artık çok geç. Tek istediğim okuması. Toprak'tan bunun sözünü de aldım."

13 TEMMUZ 1992 DOĞUMLU

13 Temmuz 1992 doğumlu Nazlıcan, düğün günü 18 Temmuz'da 17 yaşındaydı ve 18'inden henüz 5 gün almıştı. Bu arada olay düğünün detayları da giderek netleşiyor. Düğün öncesi Halis Toprak'ın, eski eşi ve misafirlerini Kuşadası'ndaki evden başka bir yere tatile yolladığı, nikâhta gelinin beyaz bir elbise giyip taç taktığı, 'Halis Ağa'nın da yine beyaz bir takım giydiği öğrenildi. Çiftin 2 Ağustos'ta Paris'e uçacağı da gelen bilgiler arasında.

Çocukları, iptal davası açacak
Toprak Holding'in 71 yaşındaki patronu Halis Toprak'ın, 17 yaşındaki Nazlıcan Tağızade'yle yaptığı evliliğin yankıları sürüyor. Genç kızın ailesinden yazılı izin alarak resmi nikâh kıyan ünlü işadamı, Kuşadası'ndaki yazlığında balayını geçiriyor. Ancak hukukçular, kadın dernekleri, milletvekilleri ve Toprak'ın ilk evliliğinden olan çocukları bu evliliğin "etik olmadığı" ve iptal edilmesi gerektiği görüşünde hemfikir. Hüseyin Üzmez tarafından taciz edildiği öne sürülen B.Ç.'ye "Ruh sağlığı yerindedir" yönünde rapor veren Adli Tıp Kurumu 6. İhtisas Kurulu'nun başına atanan ve "B.Ç.'nin ruh sağlığı etkilenmiştir" diyen Prof. Dr. Mert Savrun, Halis Toprak'ı hukuken sıkıntıya sokabilecek maddeyi hatırlatıyor: "15 yaşını bitirmiş ama 18 yaşını doldurmamış çocukla ilişkiye girmek suç. Çünkü kız rızasıyla evlense de, ileride ruhsal sıkıntı yaşaması kaçınılmaz. TCK'nın 104'üncü maddesinde, 'Cebir, tehdit ve hile olmaksızın 15 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine 6 aydan 2 yıla kadar hapse çarptırılır' diyor. Evlenme yaşı 15'ten 17'ye çıkarılmış olsa bile TCK'nın bu maddesi 2005'ten beri uygulanıyor. Buna rağmen öyle bir evliliğe izin veren kız da, ailesi de, evlenen kişi de önemli bir hukuki sorumlulukla karşı karşıya."

'KIZ VEYA AİLESİ BAŞVURMALI'
Bu maddedeki "şikâyet üzerine" ifadesinin, Nazlıcan Tağızade veya ailesinin başvurusunu gerekli kıldığını da hatırlatan Prof. Savrun şöyle devam ediyor: "Evlenen kız, başta yaş farkından çok etkilenmeyebilir. Ancak ileride önemli depresyonlar ortaya çıkar. 'En güzel zamanlarımı maddi menfaatler yüzünden harcamışım' der. Travmanın sonuçları 15-20 sene sonra bile ortaya çıkabiliyor. Aile, böyle bir evliliğe izin vererek genç kızı ciddi bir ruhsal sıkıntıya itmiştir. Kızın psikiyatrik değerlendirmeye tabi tutularak, nasıl etkilendiğinin ortaya çıkarılması gerekiyor. Bana göre bu evlilik bozulmalı." Savrun, akranla yaşanan ilişki ile yaşça büyük biriyle yaşanan cinsel ilişki arasında fark olduğunun da altını çiziyor.

ESKİ EŞİ: MUTLULUKLAR
Geçen yıl boşandığı ikinci işe Özlem Toprak: Evlenmesi normaldir. Aralarındaki yaş farkı konusunda ise konuşmak istemiyorum. Beni ilgilendirmez, ben sadece mutluluklar dilerim. Ayrıca ben de Halis Bey'le evlendiğimde 22 yaşındaydım. Aramızda ise tam 38 yaş fark vardı.
Bir süre birlikte yaşadığı Gülcan Sepetçi: Kimsenin işine karışmam. Herkes kendi kararını verebilecek yaşta ve akıldadır.
Gülcan Sepetçi'den olan oğlu Salim Toprak: Babam aklı başında ve sağlıklı bir erkek. Kendi kararlarını da kendi verebilecek yaştadır. Bu evlilikten her iki taraf da memnundur. Kimsenin de karışmaya hakkı yok.
İlk eşi Ayşe Toprak'tan olan 10 çocuğu: Babalarının 20 torunu olduğunu ve torunlarından bile küçük birisiyle evlenmesinin, kendilerini derinden sarstığını belirtiyorlar. Evliliğinin iptali için dava açmaya hazırlanıyorlar.

BİZE ULAŞIN