CHP'li Arıtman: Çocukla evlendi

AK Partili Aşkın Asan (Çocuklara Yönelik Cinsel İstismar Çalışma Grubu'ndan): 13-14 yaşında aile baskısıyla yapılan evliklere karşı mücadele veriyoruz. Özellikle Doğu'da bu nasıl kırılır onunla uğraşıyoruz. 8 yıl eğitim yetmiyor. 12 yıl eğitim şart. Kızlar eğitimlerine devam ettikleri sürece erken yaş evlilik baskısından kurtulmuş olacaklar.
CHP'li Canan Arıtman (Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi): Çocuğun yüzündeki ifadeden zorla evlendirdiği görülüyor. Mutsuz ve mahkûm olmuş bir ifadesi var. Yüreğimizi sızlattı... 71 yaşındaki insan, zengin olduğu için, hiç utanmadan arlanmadan torunu yaşındaki bir kızla evlenmiştir. Bu; erken yaş evliliği değil, çocukla evlenmedir. Bu bir sapıklıktır. Sapkınlıktır.
MHP'li Şenol Bal (Meclis Çocuk İstismarı Alt Komisyonu üyesi): 71 yaşında, para gücünü kullanarak üçüncü evliliğini yapmış. Çok çirkin bir şey. Ama, asıl büyük yanlışı yapan kızını veren aile. Toplumsal dejenerasyonun neticesi. İmkânı olan, karşısındakinin yaşı ufak da olsa ikna yöntemlerine başvurup istediklerini elde ediyor.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı: Bakanlık incelemesinde Toprak'ın 17 yaşındaki Nazlıcan Tağızade ile evlenmesine engel yasal bir durum, tespit edilemedi. Ancak bakanlık, "etik" sorunların tartışılması gerektiği görüşünde.

BİZE ULAŞIN