Harp Akademileri'nde mezuniyet sevinci

Devletin zirvesinin de katıldığı törende 154 subay diplomasını aldı. Tek kadın Mehtap yüzbaşı da diploma sevincini yaşayanlar arasındaydı

Harp Akademileri Komutanlığı'nın mezuniyet töreni devletin zirvesine ev sahipliği yaptı. 2008-2009 eğitim ve öğretim yılı mezuniyet töreni dün komutanlığın Maslak'taki Atatürk Harp Oyunu ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. 154 subayın mezun olduğu 161'inci mezuniyet töreninde 17 ülkeden 30 misafir öğrenciye de diploma verildi. Mezunlar arasında tek kadın subay olarak Hava Pilot Yüzbaşı Mehtap Demir'in bulunması dikkat çekti. Saat 17.30'da başlayan törene ilk olarak TBMM Başkanı Köksal Toptan ve Başbakan Erdoğan birlikte geldi. Daha sonra salona Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ ve kuvvet komutanları girdi. Harp Akademileri Komutanı Org. Hasan Aksay tarafından kapıda karşılanan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise salona girişinde ayakta karşılandı. Salona diploma alan misafir öğrencilerin türbanlı yakınları da alındı.

LAİKLİĞİN VAZGEÇİLMEZ UNSURU TSK

Törende konuşan Orgeneral Aksay, "Sorunlu olan bu coğrafyada ulusal ve uluslararası çıkarlarımızın demokratik, üniter ve laik devlet yapımızın korunmasının vazgeçilmez unsuru, milletimizin bağrından çıkan, her bakımdan güçlü ve caydırıcı özelliklere sahip Türk silahlı kuvvetleridir" dedi. Türk ordusunun yolunun Atatürk'ün yolu olduğunu vurgulayan Aksay, cumhuriyetin temel niteliklerine sahip çıkmanın Türk ulusunun her ferdine düşen görev olduğunu söyledi. Konuşmanın ardından Kara Harp Akademisi'nden 78, Deniz Harp Akademisi'nden 31, Hava Harp Akademisi'nden 45, misafir öğrencilerden ise 30 olmak üzere mezun olan toplam 184 kişiye diplomaları verildi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Harp Akademileri'nin dönem birincilerine, TBMM Başkanı Toptan dönem ikincilerine, Başbakan Erdoğan ise dönem üçüncülerine diplomalarını verdi. Misafir öğrenciler de diplomalarını Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ'dan aldı.

BİZE ULAŞIN