Korsanlara müdahale

Genelkurmay Başkanlığı, ''Aden Körfezi'nde NATO komutasında görev icra eden TCG Gediz Fırkateyni tarafından, korsanlık faaliyeti yapacağı tespit edilen, bir haydut teknesine harekat düzenlendiğini ve 5 deniz haydudunun etkisiz hale getirildiğini'' bildirdi.

İŞTE O ANLAR - FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, ''Aden Körfezi'nde NATO komutasında görev icra eden TCG Gediz Fırkateyni tarafından, korsanlık faaliyeti yapacağı tespit edilen, bir haydut teknesine harekat düzenlendiğini ve 5 deniz haydudunun etkisiz hale getirildiğini'' bildirdi.

Tuğgeneral Gürak, Genelkurmay Başkanlığı Karargahında basın mensuplarına yaptığı kısa açıklamada, şunları kaydetti:

''Aden Körfezi'nde NATO komutasında görev icra eden TCG Gediz (F 495) fırkateynine korsanlık faaliyeti icra edeceği tespit edilen bir skiff bota (haydut teknesi) mani olunması talebi üzerine bugün saat 09.55'te TCG Gediz (F 495)'te bulunan SAT komandoları vasıtasıyla harekat icra edilmiş, skiff bot zapt edilmiş ve içinde bulunan 5 deniz haydudu etkisiz hale getirilmiştir. Bu harekata TCG Gaziantep (F 490) fırkateyninin helikopteri de destek sağlamıştır.'' Tuğgeneral Gürak, bir soru üzerine, haydutların sağ olarak yakalandığını belirtti.

BİZE ULAŞIN