Mayınlı arazilerde 'kiralamaya' mola

Mayınlı arazilerin, "temizliği yapacak firmaya 44 yıla kadar tarımsal faaliyet karşılığı devredilmesini" içeren hükmün yürürlüğü durduruldu

Anayasa Mahkemesi, Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesini düzenleyen yasanın en önemli hükümlerinin yürürlüğünü durdurdu. Haziran ayında çıkan "Mayın Yasası", Suriye sınırındaki 510 km uzunluğunda ve ortalama 350 metre derinliğindeki arazide bulunan mayınların temizlenmesini öngörüyordu. Yasayla, temizleme işlemi, nakdi karşılıkla ihale usullerine göre yapılamazsa, "Temizleyecek firmaya arazinin tarımsal faaliyet karşılığı 44+5 yıla kadar devredilmesi" kabul edilmişti. Tartışmaları da madde alevlendirdi. Arazilerin İsraillilere kulllandırılacağı iddiası gündeme getirilirken CHP ve diğer muhalefet partileri ile bazı bağımsız milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi'ne dava açarken arazinin tarımsal faaliyet karşılığı mayından arındırılması hükmünün iptali ve yürürlüğünün durdurulmasını istedi. Başvurunun ilk aşamasını tamamlayan Anayasa Mahkemesi, Suriye sınırındaki arazinin mayından arındırılmasına kapı araladı ve bu yöndeki yürürlüğün durdurulması taleplerini reddetti. Ancak yasanın can alıcı 'temizleme karşılığı kullandırma' hükmünü içeriyor. Bu hüküm, mayın temizleme işleminin "en az tarımsal amaçlı kullanım süresini öneren firmaya verilmesini" içeriyor. Yani buna göre bir firma, 44 yıl kullanım karşılığı temizlemeyi önerir, diğeri de örneğin 40 yıl kullanma koşuluyla temizlemeyi taahhüt edecek olsaydı, iş 40 yıl öneren firmaya verilecekti. Anayasa Mahkemesi'nin, yürürlüğü durdurma kararı verirken "kamu güvenliği"ni göz önünde bulundurduğu öğrenildi. Yasa yapılırken yöneltilen en önemli eleştiri de bu olmuştu. Arazinin, 44 yıla kadar, İsrailli firmalara geçebileceği kaygısı bu aşamada ortaya atılmıştı.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Karar, Suriye sınırındaki arazilerin temizlenmesi sürecini tamamen kapatmıyor. Mahkeme şimdi davayı esastan görüşüp iptal veya ret yönünde karar verecek. Yasanın yürürlüğü durdurulmayan hükümlerine göre işlem yapılabilecek. Maliye Bakanlığı da yazılı açıklamasında kararda bazı hükümlerin yürürlüğünün durdurulduğu hatırlatılarak "Karar göz önünde bulundurulara, kanunun uygulanmasını sağlamak üzere gerekli işlemler devam ettirilecektir" dedi.

'Askere sivil yargı' esastan incelenecek
ANAYASA Mahkemesi, "anti-darbe yasası" olarak da adlandırılan, asker kişilere sivil yargı yolunu açan yasanın Anayasa'ya aykırılık iddiasını esastan görüşmeyi kararlaştırdı. CHP, askerlerin özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işlemeleri halinde soruşturmalarının bu mahkemelerin uhdesindeki savcılıklarca, yargılanmalarının bu mahkemelerde yapılmasını öngören düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.


BİZE ULAŞIN