Öcalan'ın 10 şartı

Başbakan Tayyip Erdoğan "Kürt açılımı" için İçişleri Bakanlığı'nın bir çalışma yürüttüğünü açıklarken PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklamayı düşündüğü yol haritasındaki 10 temel madde belirlendi. Yol haritası son şekli toplumun çeşitli kesimlerden alınan görüşlerin değerlendirilmesiyle alacak. İmralı'da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını çeken Öcalan geçen hafta avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Açıklayacağım yol haritasında aydınlara rol düşüyor. Türkiye'deki radikal demokratlara sesleniyorum. Görev ve sorumluluk alsınlar. Türkiye'de 3 çeşit demokrat var; liberal, muhafazakar ve radikal demokratlar. Ben radikal demokratım. Çözümün öncülüğünü radikal demokratlar yapacaktır" demişti. Yol haritası için PKK'ya yakın kaynaklar Avrupa'da temaslarda bulunurken, Öcalan'ın avukatları da gazete yayın yönetmenleri, köşe yazarları, akademisyenler ve sivil toplum temsilcileriyle görüşmelerde bulunmuştu. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için görüş alışverişlerinin yapıldığı toplantılarda alınan görüşler Öcalan'a iletildi. Öcalan'ın daha önce PKK'ya yaptığı "tek taraflı eylemsizlik" çağrısının halen sürdüğü belirtildi.

İŞTE TEMEL MADDELER
ANKARA'DA Öcalan'a yakın bir kaynak, bu maddeleri SABAH'a sıraladı:
Türkiye vatandaşlığı Anayasa'da yer alsın.
Kürtçe eğitim ve öğretim dili olarak kabul edilsin. Anayasa'da yer alsın.
Ateşkes devam etsin. Koşulsuz bir genel af ilan edilsin.
Akil adamlar geçiş döneminde inisiyatif alsın
Siyaset yapma özgürlüğü önündeki engeller kaldırılsın. Affedilen PKK'lılar dahil herkes siyaset yapma hakkına sahip olsun.
Abdullah Öcalan'a uygulanan tecrit kaldırılsın.
Yerel yönetimler güçlendirilsin. Demokratik özerklik kabul edilsin.
Çatışma döneminde işlenen faili meçhul cinayetler başta olmak üzere o dönemde meydana gelen olayları araştırmak için Hakikatler Komisyonu kurulsun.
Koruculuk kaldırılsın.
Toprak reformu yapılsın.

BİZE ULAŞIN