Özbek'ten sert çıkış

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek, HSYK'nın çalışmalarıyla ilgili yapılan değerlendirmeleri eleştirerek, ''Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum'' dedi.

Özbek, HSYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ''sadece basında adı geçen bir soruşturmayla ilgili olarak Kurul toplantılarını ilişkilendirmenin, Kurul üyeleri ile bağlantı kurmanın yanlış olacağını'' söyledi.

Kadir Özbek, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ'ın yaptığı açıklamaları toplantı sonrası Kurul ile beraber izlediklerini belirterek, şöyle konuştu:

''Çok üzgünüz. Üzüntümüzün büyük olduğunu söylemek istiyorum. Yargıyı yargıya bırakmalarını, özellikle yargının Kurul içindeki muhatabının Kurul'un başkanı sıfatıyla Adalet Bakanı olduğunu bilmelerini istiyorum. Lütfen 'tuzun bile koktuğundan' bahsedebilecek derecede ağır ithamlarda bulunmasınlar. Özellikle bu, kamuoyunda ileri derecelere varmış bulunan bölünmelere, birtakım yanlış değerlendirmelere sebep olacaktır.''

Özbek, HSYK toplantısından ayrılırken, gazetecilere yaptığı açıklamada, bugün de Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in açıkladığı gibi çalışmalara devam ettiklerini ve çalışmaların belli bir noktaya geldiğini söyledi.

Özbek, özellikle belirtmek istediği bir takım şeyler olduğunu ifade ederek, yaptıkları toplantıların, yalnızca basında adı geçen bir soruşturmayla ilişkilendirilmesinin yanlış olacağını kaydetti.

Çok geniş ve kapsamlı bir kararname üzerinde çalıştıkları, bu kararname içinde birçok kişinin özel durumları olduğunu, bunları değerlendirdiklerini anlatan Özbek, ''Son aşamaya da geldik'' dedi.
Gazetecilerin kararnamenin ne zaman çıkacağını sorması üzerine, Özbek, ''Çıkacak, bu bizim görevimiz'' yanıtını verdi.

Her şeyi çok detaylı değerlendirdikleri ifade eden özbek, ''Ama lütfen herkes, yargıyı yargıya bıraksın. Özellikle basında hak etmediğimiz bir takım eleştirilere ve isnatlara maruz bırakılıyoruz. Bu herkese zarar verecektir. Bekleyin bizi...'' diye konuştu.

HSYK üyesi Ali Suat Ertosun hakkında bazı basın yayın organlarında yer alan iddiaların toplantılarda gündeme gelip gelmediği sorusuna ise Özbek, ''Son derece yanlış şeyler, kınıyoruz'' karşılığını verdi. Özbek, şöyle devam etti:

''Özellikle şunu belirtmek isterim ki sayın Ertosun, Türkiye Cumhuriyeti'nde son derece önemli görevlerde bulunmuş, son derece kişilikli bir yapıya sahip olan bir arkadaşımızdır. Kurulda da bizlere çok büyük destekler veriyor. Öneri, teklif ve benzeri şeyleri sadece arkadaşımıza mal etmeyi ve onu yıpratmaya yönelik girişimleri de hoş karşılamıyoruz.''

Ertosun'un, basında fotoğraflarının yer aldığının ifade edilmesi üzerine de Özbek, ''Herkesin kişisel ilişkileri olabilir. Gerektiği zaman arkadaşımız buna cevap verecektir'' şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN