Papa'ya felsefe profesörü elçi

Dışişleri Bakanlığı, tarihinde ilk defa 45 büyükelçiyi kapsayan geniş çaplı kararname hazırladı. Galatasaray Üniversitesi'nden felsefe profesörü Kenan Gürsoy, Vatikan'a büyükelçi atandı

Cuma 24.07.2009
Son Güncelleme: Cuma 24.07.2009
ABONE OL
Dışişleri Bakanlığı, tarihinde ilk kez 45 büyükelçiyi kapsayan geniş çaplı kararname hazırladı. Dışişleri'nin yönetim kadrosu gençleşirken Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun isteğiyle Galatasaray Üniversitesi'nde felsefe profesörü olarak görev yapan Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Vatikan'a atandı. Davutoğlu, Gürsoy, Devlet Bakanı Mehmet Ali Aydın ve Prof. Dr. İlber Ortaylı, 2002 yılında, "Medeniyetler Çatışması Mı?" başlıklı panele katılmış ve bu oturum daha sonra kitaba dönüştürülmüştü. Davutoğlu, Gürsoy'un atamasıyla İslam ve Hıristiyan dünyası arasında yeni bir dönemi de başlatmak istiyor ve Vatikan'a verdiği önemin altını çiziyor. Dış Ticaret Müsteşarı olarak görev yaptıktan sonra Başbakanlık danışmanı olan Tuncer Kayalar da, Bakan Davutoğlu'nun, Afrika açılımının merkezi Kenya'ya Büyükelçi olarak atandı. Dışarıdan yapılan bu atamalarda Yahya Kemal Beyatlı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu ve Orhan Güvenen gibi örnekler göz önüne alınırken, içerideki yönetim kademesi bir tek isim haricinde baştan sona yenilendi.

DIŞİŞLERİ GENÇLEŞTİ

Dışişleri'ne en genç müsteşar olarak atanan Feridun Sinirlioğlu'nun ardından, yönetim kademesindeki 7 müsteşar yardımcısından 6'sı değişti. Sadece Ünal Çeviköz koltuğunu korudu. Tel Aviv Büyükelçisi Namık Tan, Şam Büyükelçisi Halit Çevik, Viyana Büyükelçisi Selim Yenel, Abu Dabi Büyükelçisi Hakkı Akil, merkeze döndüler. Bu isimler, müsteşar yardımcılığına oturan ilk büyükelçiler olacak. Kısa süre önce de Riyad'dan merkeze dönen Naci Koru, müsteşar yardımcısı olarak atanmıştı. Böylece Dışişleri yönetimi baştan sona değişmiş oldu. İşte değişim: MGK Genel Sekreteri Tahsin Burcuoğlu Paris'e atanırken, yeni AB Genel Sekreteri Volkan Bozkır oldu. Başbakan Erdoğan'ın yeni danışmanı olarak, protokolde yıllarca beraber çalıştığı Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay'ı seçti.