"Biz de karşı çıktık"

Amca Tağızade, "Bu evliliğe bizim aileyi bırakın geleneksel Türk ailesi, Türk toplumunda herkes karşı çıkar." dedi.

İş adamı Halis Toprak'ın, Aydın'ın Kuşadası ilçesinde Nazlıcan Tağızade ile evlenmesinin ardından, gelinin amcası Muharrem Tağızade, ''Bu evliliğe bizim aileyi bırakın geleneksel Türk ailesi, Türk toplumunda herkes karşı çıkar. Biz de evliliğe karşı çıktık'' dedi.

Tağızade, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yeğeni Nazlıcan Tağızade'nin iş adamı Halis Toprak ile yaptığı evliliğin yaklaşık 10 gündür Türkiye'nin gündemini oluşturduğunu, basın yayın organlarında olumlu, olumsuz haberler çıktığını söyledi.

Bu haberler arasında kendisinin verdiği röportajların da yer aldığını ifade eden Tağızade, bazı basın yayın organlarında ''Bu evlilikle gurur duyuyorum'' ifadelerinin yer aldığını belirtti.

Bunun gerçeği yansıtmadığını bildiren Tağızade, şöyle konuştu:
''Bu evliliğe bizim aileyi bırakın, geleneksel Türk ailesi, Türk toplumunda herkes karşı çıkar. Biz de evliliğe karşı çıktık. Kesinlikle böyle bir evliliği tasvip ettiğimizi söylemem mümkün değil. Kesinlikle istemem. Bazı basın yayın organlarında bu konuda benim gurur duyduğumu yansıtan haber çıktı. Vermiş olduğum demeçle alakası yok. Böyle oluşunda geleneksel Türk aile yapısındaki olumsuzluklar gündeme geliyor. 'Ah ne günlere düştük' vurgusu yapılıyor. Kesinlikle bu evliliğe şiddetle karşıyım. Ancak yapılan resmi işlemler karşısında çaresiz kalmışız, evet demişiz, ama genele baktığımızda kesinlikle ve kesinlikle ne gurur duyuyorum, ne bu evliliği onaylıyorum. Ama resmi bir nikah yapılmış, iki kişi anlaşmış, aileler anlaşmış, bu bizi bağlayan bir olay değil. Ben hüzün duyuyorum, utanç duyuyorum. Olayın esası bu.''

Bu evliliğin Türk toplum yapısına uygun olmadığını savunan Tağızade, şunları kaydetti:
''Şu var ki bu olay gerçekleşmiş, olmuş. Yapılacak bir işlem yok. Benim önerimle veya varlığımla veya karşı çıkmamla değil, Halis Toprak ile Nazlıcan Tağızade'nin olaya olumsuz baktıktan sonra ayrılmaları mümkün olabilir. Yoksa olay gerçekleşmiş, evlenmişler. Yasalar karşısında resmi nikah yapılmış, bundan sonra da bu tür haberlerin çıkması beni çok rencide etti.''

BİZE ULAŞIN