Pabuç pahalı: 30 yıl

14 yaşındaki B.Ç.'ye cinsel tacizle suçlanan Üzmez için savcı 30 yıl hapis istedi. Hâkim, duruşmada "Arap'ın derdi kırmızı pabuç" diyen Üzmez'i azarladı: Daha pabuca gelmedik

Bursa'da 14 yaşındaki B. Ç.'ye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Vakit yazarı Hüseyin Üzmez, diğer mahkumlarla birlikte kelepçeli olarak getirildiği adliyede, saat 14.00'e kadar duruşmayı bekledi. Bursa 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 8'inci kez hakim karşısına çıkan Üzmez'in duruşması 1 saat 10 dakika sürdü. Duruşmada, sürekli söz almak isteyen Üzmez, kendisini uyaran Mahkeme Başkanı Kadir Ünal'ın "Avukatların seni savunuyor, duymuyor musun?" demesi üzerine "Onları dinlemiyorum" cevabını verdi. Bunun üzerine sanık sandalyesinden kaldırılan Üzmez, mahkeme heyetinin önüne getirilerek, buraya konan sandalyeye oturtuldu.

'ÇİLEYİ ÇEKEN BENİM'
Mahkeme Başkanı, Üzmez'e avukatlarının yaptığı savunmayı yüksek sesle anlattı, ardından savcının mütalaasını dikkatle dinlemesini istedi. Buna itiraz eden Üzmez, "Çileyi çeken benim. Cezaevinde yatan benim. Asıl bana sormanız gerekir. Benim 27 yaşındaki eşim 3 kere intihara kalkıştı. Tahliye oldum mu? Onu söyleyin bana. Bu çocuk beni dedesi gibi bilir. Bana aşık olduğu çocukları anlatırdı" dedi. Mahkeme Başkanı Ünal, avukatlarının zaten bunları anlattığını söyleyince Üzmez, "Arap'ın derdi kırmızı pabuç" benzetmesi yaptı. Bu benzetmeye kızan Ünal, "Daha pabuca gelmedik, otur yerine" dedi.

BASININ ETKİSİNDE KALDI
Üzmez'in avukatları Emir Ali Kav ve Bayram Sabah ise, mağdure B. Ç.'ye Adli Tıp Kurumu tarafından verilen iki raporun çelişkilerle dolu olduğunu ileri sürerek küçük kızın tarafsız bir kurumda yeniden muayene edilmesini, ayrıca B.Ç.'ye baro tarafından verilen avukatın davadan alınmasını istedi. Davanın basının etkisinde kaldığını öne süren avukatlar, Hüseyin Üzmez'in yaşı ve sağlığı göz önüne alınarak, yurtdışına çıkış yasağı konulup tahliye edilmesini talep etti. Bu talepleri reddeden Mahkeme Başkanı, "Adli Tıp Genel Kurulu'nun hazırladığı raporla B.Ç.'nin beden ve ruh sağlığının bozulduğu anlaşılmıştır. Yeni rapora gerek yoktur. Sanığın cinsel istismarı, mağdurenin beyanlarıyla kesinlik kazanmıştır. Tutukluluk hali devam etmeli" dedi.

ANNEYE BERAAT İSTEMİ

Daha sonra esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Abdüllatif Yüksel, Hüseyin Üzmez'in "hürriyeti tahdit" suçundan beraatini, "çocuğa cinsel istismarda bulunarak, ruh ve beden sağlığının bozulmasına neden olmak" suçundan 15 yıldan az olmamak üzere hapsini istedi. Savcı, suç farklı tarihlerde iki kez işlendiği için Üzmez hakkında 30 yıl hapis cezası talep etti.

16 EYLÜL'E ERTELENDİ
"
Hürriyeti tahdit ve "çocuğun cinsel istismarına iştirak etmek" suçlarından tutuksuz yargılanan anne Livaze Ç. hakkında ise "yapılan telefon dinlemelerine göre suçu daha önceden planlamadığı anlaşıldığı ve cinsel istismara ortak olmadığı" gerekçesiyle beraat talep edildi. Bunun üzerine Üzmez'in avukatları, savcının mütalaasına karşı savunma hazırlamak için süre istedi. Mahkeme heyeti de duruşmayı 16 Eylül'e erteledi. Üzmez'in tutukluluk halinin de devamına karar verildi.

BİZE ULAŞIN