Baykal: Çözüm Kürt çocuklarında

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kürt sorununun çözümüne ilişkin çalışmaları değerlendirirken Kürt çocuklarının kritik önemde olduğunu vurguladı. Hükümeti "İmralı'yı muhatap almak ve açıklama yarışına girmekle" suçlayan Baykal'ın şöyle dedi:
MUHATAP ALAMAZSIN: İmralı'yı muhatap alamazsın. 15 Ağustos'ta yol haritası açıklayacak diye hazırlık yapacaksın... Bu olmaz, kabul edilemez. Önce davranıp açıklama yapmak zorunda değilsin.
ÇÖZÜM, UMUT VE HAYALDE: Temel çözüm Güneydoğu'da yaşayana Türkiye'yi sevdirmek. Hayal ve umut yaratmak. Haklı olarak kapıldığı dışlanmışlık, terkedilmişlik duygusundan kurtarmak. İstanbul'a, İzmir'e, Ankara'ya gitme, üniversitede okuma, sporcu, sanatçı, zengin olma umudunu canlı tutmak.
YANIK SESLİ ÇOCUKLAR KONSERVATUVARA: Yanık sesli çocukların konservatuvara gitme, yetenekli çocukların başarılı sporcular olma hayalini yaşama geçireceği atmosferi sağlamak. Türkiye'nin bir parçası olduklarını hissettirmek. Kimliğini, dilini, kültürünü inkar etmeden bunu hissettirmek. Ülkeyi bütünüyle sahiplenmelerini sağlamak.
ÇOK ŞEY YAPILABİLİR: O çocuklar için çok şey yapılabilir. Değişik kesimlerden öneriler bir araya getirilir. Örneğin İngiltere'de bu durumlarda bir lordun başkanlığında komisyon kurulur, ayrıntılı çalışma yapılır. Sonra bu incelenir, hayata geçirilir. Bizim Meclis'te olduğu gibi rapor rafa kalkmaz. Böyle çalışma belki on yıllar sürer ama başarılı olur.

BİZE ULAŞIN