Kürt Zirvesi'nden çağrı: Genel af zorunlu, PKK silah bıraksın

Demokratik Toplum Partisi'nin "Kürt Sorununda Birlik ve Çözüme Doğru Çalıştayı"na katılanlar Ankara ve İmralı'ya mesaj verdi. Katılımcıların SABAH'yaptıkları değerlendirmeleri şöyle:
Ahmet Türk (DTP Genel Başkanı): Sorunun tarafı kesimleri dışlayarak, ciddiye almayarak çözüm bulmak mümkün değil. Başbakan biz yaparız mantığı ile hareket ederse, hiçbir şey yapmama anlamına gelecektir. Çözüm formülü Kürtlerin taleplerinin karşılanmasından geçiyor. Sadece Kürtçe kurs açarak bu talepler karşılanmaz. Çözüm konusunda umudumuz kırılmadı. Cin şişeden bir kez çıktı, tekrar şişeye kapatamazlar. Öcalan, inanıyorum ki 15 Ağustos'ta demokratik ve barışçıl çözüme katkı sunacak, rol alacak ve etkili olacak.
Osman Baydemir (Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı): Barış için geç kalınmış değil. Konu teknik bir takım mülahazalara indirgenmemeli. .
Şah İsmail Bedirhanoğlu (GÜNSİAD Başkanı): Öcalan'ın önemli bir aktör olduğu unutulmamalı. En önemli katkı silahlı birliklerin ülke topraklarından çıkması talimatını vermesidir.
Sezgin Tanrıkulu (Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilcisi): Silahlar susmalı.
Galip Ensarioğlu (Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı): Demokratik hakların verilmesi zorunlu. Eş zamanlı olarak PKK'ya çözüm getirilmek zorunda. Bu da genel af ile mümkün.

BİZE ULAŞIN