Plandan ana başlıklar

Kürt sorununun çözümünü içeren taslak planın ayrıntıları şöyle:
AFFIN KAPSAMI: Silah bırakacak örgüt üyelerine güvence verilecek. Cezaevine girmeyecekleri garanti edilecek. PKK'nın lider kadrosu ise af kapsamına alınmayacak, bunlar için ayrı bir düzenleme getirilecek. Bunların Irak'ın kuzeyinden Avrupa'daki üçüncü ülkelere geçmesi sağlanacak.
SİLAHLARA VEDA: ABD ve Irak Bölgesel Kürt Yönetimi ile önümüzdeki hafta gerçekleşecek üçlü mekanizma toplantısında terör örgütü üyelerinin silah bırakma modeli üzerinde durulacak. PKK'nın silah bırakması için üç seçenek tartışılıyor: 1- Silahlar ABD'ye teslim edilebilir. 2- Bağdat'taki Merkezi Hükümet'e teslim edilebilir. 3- PKK'lıların BM denetimindeki Mahmur Kampı'nda silahtan arındırılmaları, bir süre kampta kaldıktan sonra günlük hayata karışmaları sağlanabilir.
REHABİLİTASYON: Dağdaki PKK'lı teröristlerin normal hayata dönüşleri için ayrı bir hazırlık yapılacak. Eve dönüşte iş, toprak ve ikamet imkânları araştırılacak, olmayanlara bu imkanlar sağlanacak.
BM DE DEVREDE: PKK'lıların silah bırakmalarının sağlanacağı Mahmur Kampı boşaltılana kadar Birleşmiş Milletler (BM) devrede olacak, ondan sonra BM'nin görevi sona erecek.
ÜÇ PLAN TARTIŞILIYOR: Plan şekillendirme toplantılarında MİT'in, Başbakanlık'ın ve İçişleri Bakanlığı'nın geliştirdiği öneriler konuşuluyor. MGK'dan da vize alan alternatif çalışmalara Genelkurmay'ın da katılımı sağlanacak.
BAŞBAKAN AKTİF ROL ÜSTLENECEK: Plana son şeklini verme ve hayata geçirme aşamasında Başbakan Tayyip Erdoğan aktif rol üstlenecek. Genelkurmay Başkanlığı ve yargı boyutuyla ilgili görüşmeler yürütülecek. Bu görüşmeler için komisyonlar kurulacak. Yetkililer, bir af hazırlığının yargı boyutuna dikkat çekiyor.
KAMUOYUNU İKNA:Planın başarılı bir şekilde devreye sokulması ve sonuçlandırılması için muhalefetin ve kamuoyunun desteği büyük önem taşıyor. Bunun için de özel bir çalışma yürütülüyor. Niyetin topluma iyi anlatılması ve siyasi malzeme olarak kullanılmaması için özel ekipler çalışacak.
ARACILAR DA DEVREDE: Planın uygulanması sürecinde, silah bıraktırma ve topluma uyum noktasında akil adamlar ile bölge milletvekillerinden de destek alınacak.
DTP'YE MESAJ: Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklayacağı bilinen çözüm planının ertelenmesi ihtimali de gündemde. Hükümetin adımlarının İmralı'ya göre belirlendiği izlenimi verilmeyecek. DTP'ye, "Samimi ve gerçekçi taleplerle katkı sunmanızı bekliyoruz" mesajı iletilecek.

BİZE ULAŞIN