Adli Tıp'ta atama depremi

Skandalların odağındaki Adli Tıp'ta 10 atama... Hüseyin Üzmez olayıyla gündeme gelen 6'ncı İhtisas Kurulu'nda 2 üye görevden alındı. Yüksel Aydın Yazıcı, yeni başkan yardımcısı

Son dönemlerde skandallarla gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla Devlet Denetleme Kurulu'nun da mercek altına aldığı Adli Tıp'ta, dün 10 atama birden yapıldı.
Hüseyin Üzmez'in cinsel istismarına uğradığı iddia edilen 14 yaşandaki B.Ç.'ye "ruh sağlığı bozulmamıştır" raporu veren 6'ncı İhtisas Kurulu'nun 2 üyesi görevden alındı. Rapora isyan eden ve 3 ay önce "Aynı raporu tekrar verecekler" diyerek ayrılan Ayten Erdoğan'dan boşalan yere, 37 yaşındaki çocuk pskiyatrı Doç. Dr. Osman Abalı atandı.

TARTIŞMALI YARDIMCI ALINDI

Kocaeli Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Naci Gündoğmuş, işkence olaylarına bakan 2'inci İhtisas Kurulu'na atandı. Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili "sperm skandalı"nın yaşandığı Adli Tıp'a, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden mikrobiyoloji uzmanı Prof. Yaşar Bağdatlı 5. Adli Tıp İhtisas Kurulu üyeliğine geldi. Yine Başkan yardımcılarından Mustafa Okudan da görevinden alınarak, 5'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu'na atandı. Daha önce eşiyle kavga eden ve hakaret davasından kurtulmak için "şizofreni" raporu alan Okudan'ın ataması kamuoyunda eleştirilmişti.
Adli Tıp'ın tutuklularla ilgili konulara bakan 3'üncü Adli Tıp İhtisas Kurulu'nda da atama yapıldı. Kanserli mahkûm Güler Zere'ye "tahliyesine gerek olmadığı" yönünde rapor veren ve eleştirilere maruz kalan kurul, eski Özel Harekât Daire Başkanı Ergenekon sanıklarından İbrahim Şahin'i de bakmıştı. Birinci Adli Tıp İhtisas Kurulu Adli Tıp üyesi Uzman Dr. Yüksel Aydın Yazıcı ise Adli Tıp Kurumu başkan yardımcılığı koltuğuna oturdu. Bu arada bazı uzmanlar, atamaların rutin ve beklenen atamalar olduğunu savundu. Geçtiğimiz günlerde "Adli Tıp lağvedilsin" önerisinde bulunan Türk Tabipleri Birliği Onursal Başkanı Gençay Gürsoy atamaları, "Sorun isimlerle ilgili değil, yapısal. Bu düzeltme operasyonundan
çok, rutin gibi görünüyor" diye yorumladı.

BİZE ULAŞIN