Haber turu-2

Bahçeli'den Erdoğan'a Çankaya çağrısı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Mersin İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi geleceği için "başka" gündemi olduğunu iddia etti. Bahçeli, şunları söyledi: "Başbakan '2011 yılında 3 dönem milletvekilliği yapanlar artık milletvekilliği yapmayacak. Ben de olmayacağım' diyor. Başka bir gündemin var demektir. Eğer demokratik kültürde yeni bir gelenek oluşturacaksan, çık bir il kongresinde millete seslen, 'Vallahi de billahi de Cumhurbaşkanı olmak istemiyorum' de."
Bekir COŞKUN / SABAH

Bartholomeos katıldı ayinde izdiham oluştu
Bozcaada'da 24-26 Temmuz tarihlerinde Rum Ortodoks cemaati tarafından düzenlenen geleneksel Azize Paraskevi ayinine, ilk kez Fener Rum Patriği Bartholomeos da katıldı. Gökçeada doğumlu olan Bartholomeos'un ayine katılacağını duyan yüzlerce Rum, Bozcaada'ya akın etti. Ayine katılmak ve Bartholomeos'u yakından görmek için Yunanistan ve İstanbul'dan gelen çok sayıda Rum vatandaşı, manastırın küçük olması nedeniyle ayini dışarıdan takip etmek zorunda kaldı. Hafta sonu tatili için adada olan pek çok Türk de ayini izledi.

Türkler radikal İslam'a direniyor
The Observer gazetesi, Avrupa'da özellikle 2004'te Madrid'de ve 2006'da Londra'da gerçekleşen bombalı terör saldırılarının ardından artan İslam korkusunun azalmaya başladığını yazdı. "Avrupa'da İslamcı Ayaklanma Korkuları Azalmaya Başladı" başlıklı haberde, son beş yılda Müslümanlara karşı oluşan kaygıların temelsiz gözükmeye başladığı ve İngiltere'de geçtiğimiz hafta terör alarm düzeyinin 11 Eylül'den bu yana en düşük seviyeye düşürüldüğü belirtildi. Haberde, Avrupa'da 20 milyon Müslüman'ın kitlesel biçimde radikalleşeceği şüphesinin yersiz olduğu vurgulandı.
DIŞ HABERLER

HSYK'da kararname toplantısına devam
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK), bazı üyelerin Ergenekon savcılarının yer değişikliği talebi ve Adalet Bakanlığı'nın ilk hazırladığı kararnamede ısrarıyla oluşan krizi çözme çabaları bugünkü toplantıda da sürecek. Bakanlığın yaklaşık 1500 hakim ve savcının yerinin değiştirilmesini öngören taslağı 15 Haziran'da HSYK'ya sunulmuştu. Görüşmelerde HSYK'nın Yargıtay ve Danıştay kökenli üyeleri, kadrolaşmaya yol açılabileceği iddiasıyla, kararnameyi imzalamayacaklarını ifade etti. Şimdiye kadar 1332 kişilik "düz hâkim-savcı" ile 87 idari yargı hakiminin ataması yapıldı.

Devletten para yok barodan da avukat!
Barolar, avukatı olmayanlar için avukat görevlendirmesini 2 aydır yapmıyor. Yurt genelindeki 78 baro, devlet tarafından hak edişleri ödenmediği gerekçesiyle avukatları, polis, jandarma, savcılık ve mahkeme aşamalarında görevli tayin etmiyor. Bu sürede 480 mahkeme dosyası talebi gelen İstanbul Barosu Başkanı Muammer Aydın, devletin 1 yıldır avukatlara para ödemediğini söyledi. Aydın, en son İstiklal Caddesi'nde bir Alman turistin öldürülmesi olayında avukat istendiğini anlatarak, "Yarın bunu da sorun yaparlar diye baroda görevli bir avukatı yolladık" dedi. Çağdaş ÇETİNDEMİR / SABAH

BİZE ULAŞIN