"PKK'nın görüşleri de alınmalı"

Kürt sorununun çözümü için "Önce elinde silah olanları, PKK'yı ikna edin" diyen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Erdoğan PKK'yı ikna etmek için kiminle muhatap olacak" sorusuna "Kandil'e heyet gönderme kararımız var. Siyasi konularda bizimle görüşsün. Ama silah bırakılması için muhatabı Öcalan'dır. PKK'nın görüşleri de alınmalı ve tartışılmalı" yanıtını verdi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Türk, şu mesajları verdi:
SİLAH PKK'NIN ELİNDE: Kürt sorununun tarafları, muhatapları var. Kendi başına çözüm mümkün değil, Talebi olan bir halk ve uzun yıllardan beri mücadele verenler var. PKK belli bir süreci başlattı. Elinde silahı olan PKK'dır. Şimdi o kesimlerin ikna edilmesi gerekir. İkna olmadan ben açılımı yaparım demek olmaz.
HASSASİYET ÖNEMLİ: Bu sadece Kürtlerin değil Türkiye'nin sorunudur. Reçeteyi doğru yazıp, çözümü kalıcı hale getirecek bir anlayış egemen kılınmalı. Türkiye'de yaşayan 72 milyonun hassasiyetlerini göz önünde tutmak lazım.
ÖNCE DEMOKRASİ: Demokrasi olmadan Kürt sorunu çözülmez, Kürt sorunu çözülmeden de demokrasi gelişmez. Yine Terörle Mücadele Yasaları getirirsiniz, farklı reformlar yaparsınız ve sorunun tamamını ortadan kaldırır, farklı bir süreci ortaya koyarsınız.
GÖREVE HAZIRIZ: Biz gelişmeleri izliyoruz. Çözüm için her türlü sorumluluğu yerine getirmeye hazırız. Zaten medeni insanlarız ve görüşmelere her zaman hazırız. Sonuçta ihtiyaç duyarlarsa görüşme olur.
SİVİL MANTIK: Çözümü esas alan mantık, bütün Türkiye'nin hassasiyetini göz önünde tutarak, halkın beklentilerine sivil bir mantıkla yaklaşmalı. Kucaklayıcı olmalı. Başbakanın, bu ülkenin vatandaşı olan Kürtleri kazanacak formülleri ortaya koyma gibi bir sorumluluğu var.
MHP'YE DE GÖREV DÜŞÜYOR: Bugün akan kanın durmasını istiyorsak onlara da (CHP-MHP) görev düşüyor. Bir halkın talebi var. Bunun mutlaka karşılanacağı bir gün olacak.
'SUSUN' BASKISI YANLIŞ: Bölge milletvekilleri sorunun ciddiyetini ve hassasiyetini görüyor. Diyalog ve tartışma orbeklenirken, Sayın Başbakan bölge milletvekillerine adeta "susun" baskısı uyguluyor.

BİZE ULAŞIN