Beş hastane bir parmağı dikemedi

Parmağı kopan 12 yaşındaki D.A., tam 4 saat hastane hastane dolaştı. İlk dört hastaneden "Dikemeyiz" cevabını aldı. Beşinci hastanede ise "Geç kaldınız" dediler, basketbolcu olmak isteyen D.A.'nın hayallerini söndürdüler

Henüz 12 yaşındaki Doğan Ay, İstanbul'un göbeğinde yaşanan sağlık skandalının kurbanı oldu. İlköğretim okulu öğrencisi D. A., önceki gece saat 21.30 sıralarında Sultangazi'deki evlerinin çatı katına çıktı. Niyeti bisikletini aşağı indirmekti ama dengesini kaybedip düştü. Merdiven korkuluklarına sıkışan serçe parmağı koptu. İşte bu dakikadan itibaren hem zamana, hem de çaresizliğe karşı bir yarış başladı. Baba Nurettin A., oğlunun kopan parmağını hemen bir poşete koydu. Komşusunu da yanına alarak oğlunu İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götürdü.

KAPIDAN DÖNDÜRÜLDÜ
İddiaya göre burada görevli doktor, "başka bir hastanın geleceğini, ameliyathaneyi onun için hazırladıklarını" söyledi ve baba-oğulu Vakıf Gureba Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yönlendirdi. Ancak burada "el cerrahisi kliniği"nin bulunmadığı bildirildi. Baba, oğlunu alıp İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi'ne döndü. Bu kez verilen yanıt ise, "Ameliyathaneler tadilatta. Toz toprak içinde mi ameliyat yapalım?" oldu. Küçük çocuk, üçüncü adres olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Burada D.A.'nın yarasına sadece pansuman yapıldı. Doktorlar, "parmaktaki liflerin koptuğunu, ameliyatı gerçekleştirseler dahi parmağın işlevini yerine getiremeyeceğini" söyledi.

12 BİN 500 LİRA İSTENDİ

Umutları tükenmeye başlayan baba, bu sefer Fatih'teki Vatan Hastanesi'nin kapısını çaldı. Malulen emekli olan Nurettin A.'ya, operasyon bedelinin 8 bin, tedavinin ise 4 bin 500 TL olduğu bildirildi. Toplam 12 bin 500 lirayı ödeyecek maddi durumu olmayan baba, oğlunu 500 Evler Şafak Hastanesi'ne götürdü. Buradaki doktorlar, "aradan geçen süre" nedeniyle parmağın dikilmesinin mümkün olmadığını söyledi. Ancak kesik parmaktaki yaranın kapatılması için operasyon yapılabileceğini, bunun da bin TL'ye mal olacağını bildirdiler. Nurettin A.'nın kabul etmesi üzerine, D.A. hastaneye yatırıldı. Poşetin içindeki parmağıyle dört saat dolaşan, ancak dikecek hastane bulunamayan D. A.'ya psikolojik destek verilmeye başlandı. Küçük çocuk, "Tek hayalim iyi bir basketbolcu olmaktı ama artık imkansız" dedi.

İNCELEME BAŞLATILDI
D. A.'nın tedavi altında tutulduğu 500 Evler Şafak Hastanesi İdari Müdürü Engin Kaplan da, "Bize geldiklerinde tıbben geç kalınmıştı. Doğru yönlendirilseydi, daha iyi şeyler söyleyebilirdim" diye konuştu. Başhekim Dr. Nuri Karaöz de, "Ne yazık ki devlet bu tür ameliyatların sadece yüzde 15'ini karşılıyor. Hastaneler de bu tür ameliyatları parasız yapmaktan kaçınıyor. Ancak biz bu tip vakalar için 24 saat hazır ekip bekletiyoruz" dedi. Sağlık Bakanlığı olayla ilgili inceleme başlattı. Herhangi bir "ihmal" saptanırsa, adı geçen tüm hastanelere cezai uygulama yapılacağı öğrenildi.

BİZE ULAŞIN