Hizb-Ut Tahrir örgütünde Ergenekon bağlantısı

Hilafet amaçlayan terör örgütüne yönelik operasyonun165 zanlısı arasında Ergenekon sanıkları ile telefon görüşmeleri belirlenen Sedat Temiz, Uğur Kankur ve İsmail Görpüz de bulunuyor

Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT'in ortak çalışmasıyla 23 ilde gerçekleştirilen Hizb-Ut Tahrir operasyonu kapsamında İstanbul'da gözaltına alınan 20 kişiden 18'i dün işlemlerinin tamamlanmasının ardından Beşiktaş'taki Özel Yetkili İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Aralarında örgütün İstanbul temsilcisi ve Köklü Değişim Dergisi sorumlusu Haluk Özdoğan ile daha önce Ergenekon sanıklarıyla telefon görüşmeleri tespit edilen Sedat Temiz, Uğur Kankur ve İsmail Görpüz'ün de bulunduğu zanlılardan 11'i tutuklandı. Siirt'te de 5 ev baskınında gözaltına alınan 5 kişiden 3'ü; Adana'da ise 14 zanlıdan 5'i tutuklandı.

HİLAFET İLANI!

Polisin, Türkiye'de silahsız olarak faaliyet yürüten örgütün 26 Temmuz'da Esenler Hakkı Başar Spor Salonu'nda, daha önce Endonezya'da yapılan 'Uluslararası Hilafet Toplantısı' düzenleyip, Fatih Camisi'ne yürüyüş ve silahlı eylem yapacağını belirledikten sonra operasyona geçtiği öğrenildi. Operasyonda bir adet Kalaşnikof tüfek, 4 tüfek, 2 tabanca, 5 kuru sıkı tabanca, 2 aydınlatma fişeği, 157 adet değişik tipte fişek, kama, 540 adet "Tek Ümmet Hilafet Tek Devlet" yazılı tişört, bin 634 adet Hilafet Bayrağı, 29 Hilafet Devleti haritası ile bol miktarda örgütsel kitap, doküman, CD ve hard disk (bilgisayar hafızası) ele geçirildi.

BAĞLANTI İDDİASI

Gözaltına alınan bazı zanlıların daha önce Ergenekon sanıklarıyla bağlantıları ortaya çıkmıştı. Halen İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Hizb-Ut Tahrir örgütü davasında tutuksuz yargılanan ve 1996 yılında Avrasya feribotunun kaçırılmasında yer alan Sedat Temiz'in, tutuklu Ergenekon sanığı emekli binbaşı Fikret Emek ile çok sayıda telefon görüşmesi belirlenmişti. İkinci Ergenekon iddianamesinin ek klasörleri arasında bulunan ve Hizb-Ut Tahrir örgütü ile Ergenekon bağlantısını gösteren şemada, tutuksuz Ergenekon sanığı SESAR Başkanı İsmail Yıldız'ın, Uğur Kankur ve İsmail Görpüz ile çok sayıda telefon görüşmesi tespit edilmişti. Karargah Evleri yöneticisi oldukları iddiasıyla Ankara'da tutuklanan Kemal Aydın ve Neriman Aydın'ın evlerinde de Hizb-Ut Tahrir ile ilgili dokümanlar ele geçirilmişti. Ergenekon yöneticisi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin de Hizb-Ut Tahrir ile bağlantılı olan Süleyman Solmaz'ı Ergenekon'a kazandırdığı, bu yolla elde ettiği bilgileri Neriman Aydın'a ilettiği iddia ediliyor.

BİZE ULAŞIN