Adli tatil 1 Ağustos'ta başlıyor

Yargıda ''toplu izin kullanımı'' anlamına gelen adli tatil 1 Ağustos Cumartesi günü başlayacak.

Adli tatil süresince nöbetçi mahkemeler görev yapacak. Nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davaları görüşecek. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.

Yüksek yargı organları Danıştay, Yargıtay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesinde de nöbetçi heyetler görev yapacak.

Danıştay'da görev yapacak olan nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca ''yürütmenin durdurulmasına'' ilişkin istemleri karara bağlayacak. Yargıtay'da da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza dairesi tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.

Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. maddesinde sayılan suç kapsamına giren davalara bakmakla yetkili ağır ceza mahkemeleri, adli tatil kapsamında olmadığından yargılama faaliyetlerini sürdürecek. Anayasa Mahkemesi de adli tatil kapsamına girmiyor, ancak yüksek mahkeme üyeleri de genellikle Ağustos ayında izin kullanıyor.

Adli tatil 5 Eylül Cumartesi günü sona erecek. Yeni adli yıl 7 Eylül Pazartesi günü Yargıtay'da düzenlenecek törenle başlayacak.
BİZE ULAŞIN