İstihbaratı, Türkiye'nin eğiteceği Iraklı verecek

ABD'nin de yer aldığı üçlü zirvede Ankara, Irak tarafından da istihbarat paylaşımı talep etti. Türkiye etkili bir paylaşım için polis ve askerin yanı sıra Irak'a istihbaratçı eğitmeyi de önerdi

Başbakan Erdoğan'ın Washington ziyareti ile Türkiye-ABD arasında PKK'ya karşı başlayan anlık istihbarat paylaşımında sıra Irak'a geldi. İlk kez Ankara'da yapılan üçlü mekanizma toplantısında anlık istihbarat paylaşımının Ankara- Bağdat arasında da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. İçişleri bakanlarının başkanlık etmesine karşın uygun salon bulunamaması nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan toplantıda, Türk heyetine İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak heyetine Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili, ABD heyetine de Irak'taki Çokuluslu Gücün Komutan Yardımcısı Tümgeneral Steven Hummer başkanlık yaptı. Irak Bölgesel Yönetimi'ni temsilen bu defa Kerim Sincari değil, General Dilşat Othman katıldı. Toplantının ardından Atalay ve Vaili kameraların karşısına geçerken, ABD heyeti uzak kalmayı tercih etti. Türkiye'nin istihbarat konusundaki beklentilerini Bakan Atalay şu sözlerle ifade etti: "Somut sonuçlar peşindeyiz. Bu dileklerimizi ifade ettik. Ayrıca güvenlik alanındaki işbirliğimiz için somut noktaları görüştük. Askeri, polis ve istihbarat alanında eğitim amaçlı işbirliği yapılmasını, Irak güvenlik birimlerine eğitim verilmesini ele aldık."

VAİLİ: AĞIRLIĞIMIZI KOYUYORUZ

Iraklı Bakan El Vaili de ortak basın toplantısında PKK'dan rahatsızlık duyduklarını tekrarlarken, "İşbirliği ruhu hakimdir. Biz Irak hükümeti olarak bu konuya bütün ağırlığımızı koyuyoruz. İşbirliğimiz PKK'nın son varlığına son verilene kadar devam edecektir" dedi. Atalay, Irak heyeti ile "Kürt açılımı"nın görüşülmediğini belirtirken, "Bu kendi yürüttüğümüz bir demokratik açılım bu soruna ilişkin çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

MAHMUR TALEBİ

Türkiye toplantıda şu istekleri dile getirdi.
Mülteci kampı Mahmur içerisinden daha fazla istihbarat verilmesi. Kamptan terör örgütüne lojistik ve insan desteği sağlanmasının önüne geçilmesi. Terör örgütüyle bağlantıları tespit edilen kamp üyelerine harekat serbestliği tanınmaması.
Kandil ve PKK'nın diğer kamplarının çevresinde güvenlik önlemlerinin alınması ve örgüt üyelerinin kentsel alana ulaşımının önlenmesi, lojistik bağlarının kesilmesi.
Türkiye ve ABD tarafından sağlanan istihbarata Kuzey Irak yönetiminin de katkıda bulunması ve alınan istihbarata yönelik anlık önlemlerin alınması. Toplantıda Türkiye'nin Irak'tan iadesini istediği PKK'nın elebaşılarıyla ilgili 150 kişinin adının bulunduğu dosya ve bilgiler de tekrar hatırlatıldı. El Vaili, bu taleplerle ilgili, "Çalışma grupları bu listeler üzerinde kesinsiz çalışmalarını sürdürüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN