Uzmanlar: Sebebi havada değil yerde

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu: "Karadeniz'de meydana gelen selin yıkıcı etkisinin artmasını iklimde, havada değil yerde aranması gerekir. Yağmur Allah'ın işi, sel insanın işi. Bunun sebebini, bölgedeki plansız yapılaşmada, derelerin yol yapılmasında, dere yataklarına müdahalede aramak lazım. Ufak yağışlar toprak kaymasına neden olup dere yatağını tıkıyor. Müdahale edilmeyince bentler oluşuyor. Aşırı yağışlarda büyük bir sele neden oluyor. Dere yataklarına bakım gerekiyor. Karadeniz'de sel master planı yapılmalı."
Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Mustafa Diren: "İklim değişimi süreci içerisinde meteorolojik karakter doğal afetlerin sıklığında ve şiddetinde artış göreceğiz. Ancak geçmişte de benzer örnekler var. Bunu doğrudan iklim değişikliğine bağlamak doğru değil. Pasifik Okyanusu'nda gelişen El Nino olayı tüm dünyayı etkisi altına alabiliyor. Türkiye'de etkileniyor. Ancak doğrudan El Nino'nun etkisiyle olmuştur denilemez."

İKLİM DEĞİŞİYOR MU?
Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü Başkanı Zafer Murat Çetintaş: "Karadeniz'de iklim 40 yıl evveline döndü. Basra Alçak Basınç sisteminden kaynaklanan nedenler yüzünden böyle olmuştu. Karadeniz'in bu bol yağışlar nedeniyle yeniden narenciyeye dönmesini öneriyorum. Karadeniz 40 yıl evvel mandalina ve portakal yetişirdi. Bu yağışlardan sonra bu mevsim palamut, lüfer ve hamsi çok olacak. Karadeniz kıyılarıya pek fazla oynanmaması gerekiyor. Dereler daraltıldığı için Giresun'u su bastı."
İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen: "Küresel ısınmanın sonucu yaşanan iklim değişikliğinde kuraklık ve aşırı sıcaklık, kuvvetli fırtına ve şiddetli yağışlar olur. Doğu Akdeniz'de iklim değişikliği 2 sene önce susuzlukla başladı. Bu sene şiddetli yağış var, önümüzdeki sene şiddetli fırtınalar olabilir. Giresun çok yağış alan bir bölge değil ama küresel ısınmanın etkisiyle yağışın şiddeti bir anda artıyor"
Yüksek Meteoroloji Mühendisi Gökhan Abur: "Bu sene dünya yağışlı bir periyoda girdi. Bunlar Karadeniz için olağanüstü yağışlar değil ama toprak suya doyduğundan yüzey akışı daha fazla. Yerel yönetimlerin dere yataklarına bina yapılmasına izin vermemeleri lazım"

BİZE ULAŞIN