Askerin 3 kırmızı çizgisi

Cuma 31.07.2009
Güncelleme: Cuma 31.07.2009
ABONE OL
Kürt sorununun çözümünde başlatılan "Türkiye Modeli" açılımı, TSK tarafından da yakından izleniyor. 1984 Eruh saldırısından bu yana 6 binden fazla askerini şehit veren TSK, tarihi açılıma "Terörle mücadelede elimizi kolaylaştıracaksa destek oluruz" mesajını verdi. TSK'nın da söz konusu açılımın içinde olduğunu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, "Devletin tüm kurum ve kuruluşları bu sürece katkı verecek" sözleriyle teyit etmişti. Öte yandan asker kanadı atılacak adımlarda başta şehit ve gazi aileleri olmak üzere terörden zarar gören kesimleri rahatsız edecek kırmızı çizgilere dikkat edilmesini istiyor. İşte askerin kırmızı çizgileri:
Planın, terör örgütü lideri Öcalan ile ilişkilendirilmemesi, "terör örgütüyle pazarlık yapılıyor" imajından kaçınılması. Planın, Türkiye'nin demokratik açılımlarının bir sonucu olarak görülmesi için gereken hassasiyetin gösterilmesi.
Açılım kapsamında bir af gündeme gelecekse, bunun suça bulaşmamış örgüt üyeleriyle sınırlı tutulması. Terör örgütü PKK'nın lider kadrosunun af kapsamına alınmaması.
Kültürel açılımlarda üniter devlet yapısını ve eğitim birliğini zedeleyecek adımlardan kaçınılması. Açılım kapsamında Kürtçe'nin seçmeli ders olarak okutulması. Başbakan Erdoğan, açılımın detaylarını önümüzdeki günlerde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ile paylaşacak.