Ergenekon ve Danıştay davası birleşti

Pazartesi 03.08.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 03.08.2009 17:33
ABONE OL
Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 86 sanıklı birinci ''Ergenekon'' davasının 52 günlük aranın ardından yeniden başladı. Duruşmada, bu dava ile Danıştay üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıya ilişkin 8 sanıklı dava birleştirildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen birinci ''Ergenekon'' davasının 102. duruşması başladı.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve İP Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 25 tutuklu sanık katıldı. Duruşmada ayrıca tutuksuz sanıklardan eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu ve Güler Kömürcü Öztürk de hazır bulundu.
Salonda, Danıştay üyeleri ve Cumhuriyet Gazetesine yönelik saldırıya ilişkin davanın tutuklu sanıklarından Alpaslan Arslan, İsmail Sağır ve Tekin Irşi de yer aldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, birinci ''Ergenekon'' davası ile Danıştay üyeleri ve Cumhuriyet gazetesine yönelik saldırıya ilişkin dava dosyalarının birleştirildiğini açıkladı.

BAZI SANIKLAR SALONU TERK ETTİ


Ergenekon davasının tutuklu sanıkları Doğu Perinçek ve Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu İşçi Partili sanıklar duruşma salonunu terk etti. Perinçek, "Bizi bu sanıklarla birlikte yargılamak zulümdür. Ancak sandalyelerimizi yargılarsınız." diye konuştu.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Köksal Şengün, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Danıştay davasıyla Ergenekon davasının birleştirilmesi yönünde aldığı kararı duruşmada hatırlattı. Duruşmaya, Danıştay saldırısı sanıkları Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Tekin Irşi katıldı. Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından da Aydın Yüksek, Ergün Poyraz ve Sedat Peker haricindeki 24 tutuklu sanık duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada söz alan İşçi Partililerin avukatı Mehmet Cengiz, "Mahkeme ara kararında, Danıştay saldırısı davası ile bu davanın birleştirilmesi halinde aynı dosya üzerinden mi yargılama yapılacağını yoksa farklı yargılama mı yapılacağı daha sonra karar bağlayacağını açıklamıştı. Ancak birleştirme kararından sonra 27 Temmuz 2009 tarihinde cezaevine gönderilen ivedi faks ile Danıştay saldırısı davasının tutuklu sanıkları mahkemeye çağırılmıştır. Henüz aynı dosya üzerinde yargılama yapılıp yapılmayacağına karar vermeden Danıştay davası sanıklarının bu mahkemeye çağırılması alınan ara karar ve usule aykırıdır. Yapılan bu işlemler Danıştay saldırısı sanıklarını fiilen kurtarma operasyonudur. İki dava sanıklarının aynı dosya altında yargılanmaları yargı sürecini çok uzatacaktır. Bu kadar uzun süre sanıkların tutuklu kalması da mümkün olmayacaktır." iddiasında bulundu.

Bu arada söz alan Doğu Perinçek, Bizi bu sanıklarla birlikte yargılamak zulümdür. Ancak sandalyelerimizi yargılarsınız." diyerek salonu terk etti. Muzaffer Tekin ve diğer İşçi Partili sanıklar da duruşma salonunu terk etti.

KEMAL ALEMDAROĞLU: İDAM CEZASINDAN DAHA AĞIR HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Danıştay üyeleri ile Cumhuriyet Gazetesine yönelik saldırı davasının da birleştirildiği birinci ''Ergenekon'' davasına yarın devam edilecek.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde, eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun avukatı Metin Çetinbaş'ın savunmasını sürdürdüğü bugünkü duruşma, yarın saat 09.30'da devam edilmek üzere tamamlandı.