'Araziye bağlı rant' üstünde durulmadı

Katliamdan önce tarla anlaşmazlığı Kaymakamlık tarafından takipteydi. Soruşturmada ise bu konu başka kurumlara soruldu ve sanıklara da 'aranızda husumet var mıydı' demekle yetinildi

18 Temmuz 2008'de, yani katliamdan yaklaşık 10 ay önce, Bilge köyünün bağlı olduğu Mazıdağı Kaymakamlığı, Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazmış ve özetle diyor ki: "Bilge köyünde tarla anlaşmazlıkları yüzünden bir süredir husumet bulunmaktadır. Köylülerin bir kısmı da bu husumet yüzünden göç etmiştir" demişti. Savcı, birkaç metre uzaklıktaki Kaymakamlığa sorsa belki bu belgeye ulaşabilecekti ama daha kolayına kaçtı. Yan taraftaki tapu müdürüne, "Kadastro çalışmalarında sorun var mı?" diye sordu ve cevap aldı: "Saldırının yapıldığı köyle ilgili kurumumuza yapılan herhangi bir başvurunun olmadığını kayıtların incelenmesinden tespit ettim."

HAMİLE İDDİASI

Sanıklara ve şikayetçilere sorgu sırasında sadece, "aranızda bir husumet var mıydı?" diye sormakla yetinen ve sorguda "kadastro"yu telaffuz etmeyen savcılık böylelikle "araziye bağlı rant" iddiasını da "bertaraf" ediyordu. Savcı sanıklara, tanıklara, şikâyetçilere, "kadastro" ve "petrol"ü sormadı ama bir konu üzerinde ısrarla durdu. Bu da sanıklardan Mehmet Çelebi'nin eşi Fersi Çelebi'nin, ölen Fesih Çelebi'den hamile kaldığı ve katliamın bu nedenle işlendiği iddiasıydı. Bir tek "gizli tanık" buna inanıyordu ve ifadesinde, "Rukiye Çelebi bana 'katliam bundan çıktı' diye anlattı" diyordu. Oysa Rukiye Çelebi jandarmada ve savcılıkta bu iddiayı reddediyordu.

ADLİ TIP'A SORULDU
Şüpheliler bu iddia hakkında "İlk kez sizden, burada duyduk" dediler. Aynı soruyu asıl muhatabı Fersi Çelebi'ye sordu, "İftira, bunun için suç duyurusunda bulundum. DNA testi yapılmasını istiyorum" cevabını aldı. Bunun üzerine ölen Fesih Çelebi'den DNA örneği aldırıp, saklanması için Adli Tıp'a gönderdi. Bir doktora da "anne karnındaki çocuğun DNA testi yapılabilir mi" diye sorduğunu, "yapılamaz" cevabını aldığını iddianamesine aktardı. Oysa Google'dan bile ulaşılabilen makalelere baksa, bunun mümkün olduğunu görecekti.

BİZE ULAŞIN