Ergenekon ile Danıştay davaları birleştirildi

1'inci Ergenekon davası ile Danıştay ve Cumhuriyet gazetesine saldırı davası birlikte görülecek. Dünkü duruşmada karara itiraz eden bazı sanıklar salonu terk etti

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 86 sanıklı Birinci ''Ergenekon'' davası 52 günlük aranın ardından yeniden görüldü. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Cezaevi'nde görülen davanın 102'nci oturumu protesto gösterileriyle başladı. Danıştay cinayeti davasının tutuklu sanıkları Alparslan Arslan, İsmail Sağır ve Tekin Irşi aynı salonda, ancak Ergenekon sanıklarının arka tarafına oturtuldu. Danıştay tutuklularının çevresi jandarma tarafından ayrıca çevrilerek güvenlik sağlandı. Üzerindeki eşofman ve uzun saçlarıyla dikkat çeken Arslan, başını öne eğerek oturdu. Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, Yargıtay'ın "birleştirilsin" görüşüyle Ankara'dan nakledilen Danıştay davası ile Ergenekon davasının birleştirildiğini açıkladı. Sürekli su içen ve sıkıntılı olduğu gözlenen Doğu Perinçek "Danıştay suikastının bu davaya katılması, bir dizi tertibin son halkasıdır" derken tutuksuz sanık eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu "Şu anda ben türban kararı nedeniyle Danıştay hakimini katledenlerle yargılanmaktayım. Bu, bana vereceğiniz idam cezasından daha ağırdır'' diye konuştu.

BUGÜN SÜRECEK

Perinçek, Alemdaroğlu ve Muzaffer Tekin'in aralarında bulunduğu bazı sanıklar salondan çıktı. Hakim Şengün, "Her an zorluk çekeceksek, bunun sonu yok" dedi. Cumhuriyet savcıları Mehmet Ali Pekgüzel ile Nihat Taşkın'ın Danıştay davası ile Ergenekon davasının ayrı görülmesi taleplerinin reddini istedi. Savcıların görüşüne uyan mahkeme, 2 davanın birleştirilmesi kararına yapılan itirazların reddedildiğini bildirerek duruşmayı bugüne erteledi.

BİZE ULAŞIN