İşte 10 yılın yeni komuta kademesi

TSK'nın komuta kademesini belirleyen YAŞ kararları Çankaya'da onandı. Üç personelin TSK ile ilişkisi kesilirken, Başbakan Erdoğan ve Bakan Gönül bu kararlara şerh koydu

  1. Haberler
  2. Gündem
Çarşamba 05.08.2009 ABONE OL
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) komuta kademesinin belirlendiği Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararları dün açıklandı. 2009 YAŞ kararlarında gelecek 10 yılın komuta kademesi de şekillendi.

DENİZE, HAVAYA YENİ KOMUTAN

Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Aydoğan Babaoğlu ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Metin Ataç ile 1'inci Ordu Komutanı Org. Ergin Saygun emekli oldu. Babaoğlu'nun yerine Harp Akademileri Komutanı Org. Hasan Aksay, Ataç'ın yerine Donanma Komutanı Ora. Eşref Uğur Yiğit atandı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ bir yıl daha görev yapacak. 2010'da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner Genelkurmay Başkanlığı'na, 2'nci Ordu Komutanı Necdet Özel'in de Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na atanması bekleniyor. Teamüllere göre Özel, 2013'te Genelkurmay Başkanı olarak 4 yıl görev yapacak. Orgeneral olan ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı'na atanan Bekir Kalyoncu'nun da 2013'te Kara Kuvvetleri Komutanı, 2017'de de Genelkurmay Başkanı olması öngörülüyor.

3 PERSONELE ŞERH

34 general ve amiralin bir üst rütbeye, 46 albayın da general ve amiralliğe yükseldiği YAŞ'ta 3 personelin ordu ile ilişiği "irticai görüşleri benimsediği" gerekçesiyle kesildi. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül bu kararlara şerh koydu. 30 Ağustos 2009 tarihinden itibaren geçerli olacak YAŞ kararları, dün Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül'e sunuldu. Gül'ün imzalamasının ardından kamuoyuna açıklanan kararlara göre; İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın altında imzası olduğu iddia edilen ve Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklandıktan 18 saat sonra salıverilen Albay Dursun Çiçek terfi alamadı. Genelkurmay Başkanlığı açıklama yaparak Çiçek'in terfi ettirilmeme sebebinin boş deniz piyade tuğamiral rütbesi bulunmaması olduğunu bildirdi. Çiçek ile eş zamanlı olarak ifadeleri alınan 7 kurmay albaydan sadece Levent Görgeç tuğamiralliğe terfi etti. ABD'de, Hudson Enstitüsü'nde 2007'de yapılan ve "Anayasa Mahkemesi Başkanı'na suikast, PKK'nın İstanbul'da terör eylemi gibi senaryolar" masaya yatırıldığı toplantıya katılan dönemin Washington'daki askeri ataşesi Tuğgeneral Bertan Nogaylaroğlu da Tümgeneralliğe terfi etti.

IĞSIZ KITAYA, GÜNER KARARGÂHA

30 Ağustos'ta emekli olacak 1'inci Ordu Komutanı Org. Ergin Saygun'un yerine Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hasan Iğsız getirildi. Iğsız'ın yerine ise Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Org. Aslan Güner getirildi. Org. Güner uzun yıllardan beri Ankara'da görev yapıyor. Eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın başyaverliğini de yapan Org. Güner, Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevleri yapmıştı.BUGÜN NELER OLDU