Rusya ile tarihi zirvede stratejik projeler masada

Rusya Başbakanı Putin, bugün tarihi bir ziyaret için Ankara'ya geliyor. Stratejik enerji projelerinin hayata geçirilmesine olanak sağlayacak ziyaretin diğer ayağında hassas siyasi konular var

Perşembe 06.08.2009
Son Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, tarihi ziyaret için bugün Türkiye'de. Putin'in ziyareti, Kafkaslar-Ortadoğu- Avrupa ekseninde enerji denklemlerinin yeniden kurulmasını sağlayacak, küresel enerji güvenliğine ve barışa hizmet edecek dev projelerin hayata geçirilmesine imkân tanıyacak. Çalışma ziyareti olmasına rağmen, devlet başkanlarına uygulanan protokol ve koruma önlemleriyle ağırlanacak olan Putin'e, bir uçak dolusu savunma teçhizatıyla Ankara'ya gelen 40 özel ajan eşlik edecek.

BU KEZ BAŞBAKAN OLARAK GELİYOR

Yüksek Prezidyum Başkanı Podgorni'nin 1972 yılında gerçekleştirdiği ziyaretin üzerinden 32 yıl geçtikten sonra 5-6 Aralık 2004 tarihinde ülkemize Rusya'dan gelen ilk Devlet Başkanı olan Vladimir Putin, bu kez Başbakan sıfatıyla Türkiye'ye üçüncü ziyaretini gerçekleştiriyor. Putin'in ziyareti, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Mayıs ayında Soçi'ye yaptığı ziyarette temelleri atılan ve daha sonra bakanların karşılıklı ziyaretleriyle altyapısı kurulan mega enerji projelerinin hayata geçirilmesi açısından büyük önem taşıyor. Erdoğan-Putin görüşmesine enerji alanındaki işbirliği damgasını vuracak. İşte mega projeler:

GÜNEY AKIM DOĞALGAZ BORU HATTI: Rusya, zaman zaman transit ülke sorunları yaşadığı Ukrayna'ya alternatif Güney Akım Boru Hattı'nı hayata geçirmek istiyor. Hattın, Türkiye'nin, Karadeniz'deki ekonomik alanı olarak tanımlanan egemenlik sahasından geçmesi söz konusu. Türkiye, Karadeniz'de sismik araştırma yapmayı talep eden Rusya'ya sıcak bakıyor.

SAMSUN-CEYHAN: Rusya, Samsun-Ceyhan Boru Hattı'na, petrol vereceğine ilişkin ilk kez resmi açıklamada bulundu. Hat, Rusya'nın petrol sağlamasıyla birlikte stratejik rolünün yanı sıra ekonomik açıdan da önemli hale geldi. Türkiye, Samsun-Ceyhan hattıyla, bölgenin önemli petrol merkezi olacak.

MAVİ AKIM-2: Türkiye ile Rusya, Mavi Akım'ın ikizi, "Mavi Akım-2" Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde mesafe kat etti. Taraflar, Karadeniz'e döşenecek boru hattı ile Rus gazının Samsun'a getirilmesini, Samsun'dan Ceyhan'a boru hattı ile inecek gazın Akdeniz havzasında pazarlanmasında ön mutabakat sağladı.

NÜKLEERDE FİYAT İNDİRİMİ: Rusya, Mersin Akkuyu'ya kurulacak 4500 megavat gücündeki nükleer santralde üretilecek elektriğin fiyatında da indirim yapacağının sinyalini verdi. Enerji Bakanlığı'nın ihaleyle ilgili süreci bu ay içinde tamamlayarak Başbakanlık'a göndermesi bekleniyor.

BATI HATTI İÇİN YENİ ANLAŞMA: BOTAŞ, Rusya'dan, Batı Hattı üzerinden 6 milyar metreküp doğalgaz alıyor. Doğalgaz alımına ilişkin anlaşma, 2011 yılının sonunda dolacak. Türkiye, anlaşmanın yenilenmesini istedi. Rusya, olumlu bakıyor. Türkiye, Rusya'dan fiyat konusunda da jest bekliyor.

ŞEHİRİÇİ DOĞALGAZ DAĞITIMI: Rusya, Türkiye'de şehir içi doğalgaz dağıtım işine girecek. Bu alanda kurulacak ortaklığın, Başkent Doğalgaz AŞ'nin ihalesine girebileceği belirtiliyor.

Olcay AYDİLEK - Bülent AYDEMİR - Duygu GÜVENÇ - Ceyda KARAASLAN / ANKARA