Geriye kaldı üç...

İstanbul polisi, namus meselesi yaptığı 4 dosyadan ilkini aydınlattı. 5 yıl önce Gönül Aydınlıyurt'u öldürdüğü belirlenen çete yakalandı

Çağla Tuğaltay, Gönül Aydınlıyurt, Yeşim Tuğrul ve Münevver Karabulut... İstanbul polisi bu 4 olayın faillerinin bulunamamasını kendisine "namus meselesi" yapmış, SABAH da bunu manşetine taşımıştı. Özel ekiplerle, geceli gündüzlü çalışarak 4 olayı aydınlatmak için çabalayan polis, Aydınlıyurt cinayetini çözdü ve "Geriye kaldı üç.." dedi. İşadamı Kemal Aydınlıyurt'un eşi Gönül Aydınlıyurt (56) 10 Aralık 2004'te alışveriş yapmak için çıktığı Silivri'deki evine bir daha dönmedi. En son, alışveriş merkezinin otoparkında kameralara iki kişiyle konuşurken yakalanan Aydınlıyurt'un otomobili de ormanlık bir alanda yanmış olarak bulundu. Aydınlıyurt'un hesaplarındaki paraların bir kısmı başka hesaplara aktarılmış olması nedeniyle yaşlı kişileri öldürerek gayri menkullerine el koyan bir çete tarafından kaçırılmış olma ihtimali değerlendirilse de net bir sonuç çıkmamıştı. Aydınlıyurt olayını araştıran Gasp Büro Amirliği dedektifleri Z.Y. isimli yaşlı bir kadının bir çete tarafından kaçırılıp işkence yapıldığı şikâyeti üzerine çalışma başlattı. Çetenin elinden ölü numarası yaparak kurtulan yaşlı kadının çete üyelerini teşhis etmesinin ardından dedektifler kimlikleri tespit edilen çete üyelerinin peşine düştü. Dedektifler yaptıkları çalışmalarda çetenin, Aydınlıyurt olayının failleri olduğunu belirledi. Dedektifler çetenin ayrıca 2005'te kaybolan işadamı Ramazan Nergiz ve çete üyesi Aytuğ Zeren cinayetlerinin de faili olduğunu ortaya çıkardı.

SAHTE KİMLİKLE YURTDIŞINA KAÇTI
Çete lideri Mustafa Bilgehan Akıncı'nın, işlediği cinayetlerin ardından sahte kimlikle yurtdışına kaçtığını ancak 6 ay önce Kıbrıs üzerinden Türkiye'ye giriş yaptığını ve sevgilisinin yanında saklandığını belirleyen polis operasyon başlattı. Önceki günkü operasyonla çete lideri Akıncı ile birlikte aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

1- Dosyası 9 yıldır çözülmeyi bekliyor
5 Haziran 2000:
Etiler Lisesi 2. sınıf öğrencisi Çağla Tuğaltay, Beşiktaş'taki evinde, kimliği belirsiz kişilerce boğazı kesilerek öldürüldü. Yapılan incelemede, kapıda bir zorlama izi olmadığı, genç kızın öldürüldüğü sırada üzerinde iç çamaşırlarının olduğu görüldü. Tanıdık birisi tarafından öldürülmüş olabileceği şüphesine rağmen Tuğaltay cinayeti 9 yıldır çözülmeyi bekliyor. Genç kızın ailesi katilin bulunamaması nedeniyle İstanbul Emniyeti'nden şikâyetçi oldu.

2 -Asansördeki saldırıyı hatırlamıyor
26 Mart 2006:
Galatasaray Üniversitesi felsefe öğrencisi Yeşim Tuğrul (17), sinema dönüşü Kadıköy Suadiye'de oturduğu apartmanın asansöründe, başına vurulan çivili sopayla komaya sokuldu. Üç ay yoğun bakımda kalan genç kız, hâlâ tam olarak sağlığına kavuşamadı. Tuğrul şimdi konuşmakta, geçmişi hatırlamakta ve hareket etmekte zorlanıyor. Olay gününe dair ise hiçbir şey hatırlamıyor. Saldırganın kimliğine ilişkin hiçbir ipucu elde edilemedi.

3 -Vahşice işlenen cinayet şoke etti
3 Mart 2009:
Münevver Karabulut'un cesedi Etiler'deki bir çöp konteynerinde başı testereyle kesilerek öldürülmüş halde bulundu. Karabulut'un katil zanlısının, olay günü dershane çıkışında buluşup Bahçeşehir'deki villasına gittiği lise son sınıf öğrencisi olan sevgilisi Cem G. olduğu belirlendi. Villada yapılan incelemede, genç kızın kan örnekleri bulundu. Evin her tarafına bulaşan kanın temizlendiği iddia edildi. Yurtdışına kaçtığı iddia edilen Cem G. hâlâ yakalanamadı.

BİZE ULAŞIN