İki ve üçüncü Ergenekon davası birleşti

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
Silivri'de görülen İkinci Ergenekon Davası dün görülmeye devam edildi. 13. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti duruşmada iki ve üçüncü Ergenekon davalarının birleştirilmesine karar verdi. Heyet ayrıca, tutuksuz sanıklar ATO Başkanı Sinan Aygün ile avukat Levent Temiz'in tutuklanması talebini reddetti. Mahkeme emekli orgenerallar Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un sağlık durumlarıyla ilgili Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan rapor alınması yönündeki talebi de kabul etmedi. 7 Eylül'e ertelenen davanın dünkü duruşmasına sanıklardan emekli albay Hasan Atilla Uğur'un sözleri damga vurdu. Uğur, "Yıllarca terör örgütlerine karşı mücadele ettim. Bebek katilini Kenya'dan alıp sorguladım. İddianamede benim için 'PKK'yla bağlantılı' demişler. İnsaf yaa!" dedi. Şener Eruygur ile Levent Ersöz'ün katılmadığı duruşmada; Mustafa Balbay, Adil Serdar Saçan, Tuncay Özkan ve Emcet Olcaytu savunma yaptı.

BALBAY: ADALETİ MUMLA ARIYORUZ Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay, "28 Temmuz'dan beri Silivri Cezaevi'nde elektrikler yok. Adaleti mumla arıyoruz. Gazeteye haftada 2 gün yazı göndermeye çalışıyorum. Eksiklikler giderilsin" dedi.

ÖZKAN: GÜNEY'İ YAKALARSANIZ SEVİNİ- RİM: Tuncay Özkan ise, "Bu örgüte ne zaman katılmışım? Dosyada PKK'lı olarak gösteriliyorum. Karşınızda PKK destekçisi, terör suçlusu olarak gösterilmeyi şiddetle reddederim. Dünya üstüme gelse böyle bir şeyi kabul etmem. Suçumu öğrenmek istiyorum" dedi. Tutanağa Tuncay Güney olarak yazıldığını belirten Özkan, "Tuncay Güney'i yakalarsanız sevinirim" diye konuştu. Ailesiyle yaptığı özel görüşmelerin dinleme tutanaklarından çıkarılmasını da isteyen Özkan, "İddianamede savcının 'örgüt elemanı olmanın delaletidir' diye nitelendirdiği Atatürk'ün Bursa nutkuna yer verilmiyor. Bunlar Tanrı'yı ararken şeytanla yatağa giriyorlar, sonuçta çarpılarak çıkacaklar.''

SAÇAN: POLİS BRÖVESİNİ ATTIM: Eski polis şefi Adil Serdar Saçan, "Ergenekon operasyonunu başlatan kişi olarak hiç ağlamıyorum, ağlamayacağım da. David Cooperfield gelse beni buraya sokamazdı. Ama 11 aydır beni burada tutuyorsunuz, tebrik ederim. Atatürk'ün kurduğu polis akademisinde Kürt çalıştayı yapılınca, göğsümden polis brövesini söküp attım. Derhal ifademi alın. Size her şeyi kanıtlayacağım. O zaman beni bir saat daha burada tutamayacaksınız. F tipi polis müdürlerinin yazdıkları nedeniyle 11 aydır tutukluyum" diye konuştu.

ÖCALAN'I GETİREN ALBAY: İNSAF! Emekli albay Hasan Atilla Uğur ise, "Yıllarca teröre karşı mücadele ettim. Bebek katilini Kenya'dan alıp sorguladım. PKK'lı gibi örgütte gösterilmeme asla izin vermeyeceğim. İddianamede 54'üncü sıraya beni yazmışlar, altına da 'PKK'yla bağlantılı' demişler. İnsaf yaa, insaf yaa! 1994'te Mardin Derik kırsalında iki PKK'lının kafasına ve gözüne sıkmışım. Çünkü gizli tanık Aydos öyle diyor. O tarihteki kayıtların incelenmesini istiyorum" dedi. ATO Başkanı Sinan Aygün, tahliyesi sonrası telefonlarının dinlendiğini öne sürdü. Tutuklanması istenen Aygün, "Birçok ülkeye vizem var, pasaportum var ama kaçmayı düşünmedim. Tutuklanırsam başkanlığım düşer" dedi. Osman Gürbüz'ün avukatı Erdem Ordu da, dava dosyası ile savunmasının çalındığını söyledi.

AYGÜN'ÜN TUTUKLAMA TALEBİNE RET

Emekli orgeneraller Hurşit Tolon ile şener Eruygur'un Adli Tıp'a sevkine gerek görülmedi.
ATO Başkanı Sinan Aygün'ün tutuklanma talebi reddedildi.
Mahkeme iki ve üçüncü Ergenekon davalarının birleştirmesine karar verdi.