DTP Washington'da

ABD Büyükelçisi James Jeffery ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk önceki akşam bir araya geldi. DTP Washington'da Eylül ayında temsilcilik açacak

  1. Haberler
  2. Gündem
Cumartesi 08.08.2009 ABONE OL
Kürt sorununu çözüme yönelik radikal adımlar atılırken, DTP Washington'da ofis açıyor. Ofisin başına getirilen eski DEHAP Başkan Yardımcısı Nazmi Gür 4 Eylül'de göreve başlıyor. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'le akşam yemeğinde bir araya gelen ABD Büyükelçisi James Jeffrey, Washington'a temsilcilik açılmasının olumlu bulduğunu belirterek, "Bu sürece herkes kendi cephesinden katkı sunmalı. CHP de bu sürece katılmalı" dedi.

JEFFREY: CHP DE DAHİL OLSUN

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, DTP lideri Ahmet Türk, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncer, Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile Washington'da DTP temsilcisi olarak göreve başlayacak Nazmi Gür ile bir araya geldi. Yaklaşık 2 saat süren yemekte ağırlıklı olarak Kürt sorunu masaya yatırılırken, ABD Büyükelçisi Jeffery'in yemek süresince Türkçe konuştuğu belirtildi. DTP milletvekili Bengi Yıldız, SABAH'a yaptığı değerlendirmede, "Sıcak bir havada geçen yemekte Büyükelçi Jeffery ile Washington temsilcimiz Nazmi Bey'i tanıştırdık. Sayın Büyükelçi ülkesindeki çalışmalarımıza destek sözü verdi. Brüksel'de uzun yıllardır temsilciliğimiz var. Bu sayede Avrupa'da kendimizi anlatabildik. Belediyelerimiz bu ülkelerdeki fonlardan yararlanabiliyor. Artık ABD Kongresi'nde de kendimizi anlatmamız gerekiyor. Unutmayalım ki ABD Ortadoğu'da önemli bir aktör." diye konuştu. Yemekte, Başbakan Tayyip Erdoğan ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk görüşmesi de gündeme geldi. Büyükelçi Jeffery, CHP de dahil Meclis çatısı altındaki bütün siyasi partilerin bu sürece dahil olması gerektiğini söyledi. DTP'nin Washington'da ofis açmasından memnuniyet duyduklarını ifade eden Büyükelçi, Kürtlerin ülkesinde tanınmasının olumlu bir adım olacağını ve her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU