Kemal Burkay: Sürece destek olmaya hazırım

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın ajandasında Kürt sorununun çözümü için görüşülecek kişiler arasında yer alan Kemal Burkay, uzun yıllar sonra ilk kez konuştu. 30 yıllık yurtdışı serüveninin 28 yılını İsveç'te geçiren Burkay, şiddete karşı çıktığı için PKK'nın boy hedefi oldu. Siyasetçi kişiliğinin yanı sıra, edebiyatçı ve şair yönüyle de tanınan Burkay, Kürt açılımını 'cesur bir adım' olarak nitelendirdi. Burkay, Kürt açılımı ve sorunun çözümüyle ilgili şu mesajları verdi.
ÖNCE ŞİDDET DURMALI: Özel televizyon ve radyolarda Kürtçe yayın hakkı verileceği, hükümete mal edilerek dile getiriliyor. Eğer açılımdan bu kastediliyorsa, bunlar sorunu karşılamaktan çok uzaktır.
BAHÇELİ'YE GÖNDERME:
Hemen ihanet suçlamaları başlandı. Bir dönem Kürt gençlerini dağa gönderenler adeta şimdi de dağdan inmelerini engellemek için çaba gösteriyorlar.
ERGENEKON BİTER: Sürecin Ergenekon davasıyla da ilişkisi var. Bu aynı zamanda devletin şiddetten arınması sürecidir.
PKK'YA ÇAĞRI: Çatışmanın yarar getirmediğini gördük. 25-30 yıl heba oldu. Ancak yine de bu adımlar bir başlangıçtır, desteklemek gerekir, arasında durmak gerekir. PKK'da sorumluluk hissediyorsa bu süreci desteklemelidir.
ENGELLER KALKARSA DÖ- NERİM : Bizim gibi insanların ülkelerine rahat dönmeleri önündeki engeller kaldırılmalıdır. Bunlar olursa dönmeyi düşünebilirim.

BİZE ULAŞIN