Toprak'ın lüks cipini bile elinden aldılar

Toprakbank'ın hâkim ortağı Toprak Holding'in kalan 20 şirketine dün TMSF el koydu. Toprak'ın lüks cipi de Adapazarı'ndaki fabrikasında elinden alındı

Pazar 09.08.2009
Güncelleme: Pazar 09.08.2009
ABONE OL
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Toprak Grubu'na bağlı 22 şirketin tüm muhasebe, finansman ve insan kaynakları işlemlerinin aynı merkezden yürütülmesi ve diğer şirketlerden ayrı olarak kontrol edilmelerinin mümkün olmadığını dikkate alarak el konulduğunu duyurdu. Fon alacaklarının tahsili amacını güttüğünü belirten TMSF dün Toprak'ın kontrolünde kalan 20 şirkete de temettü hariç ortaklık haklarıyla yönetim ve denetimlerini devraldı. Toprakbank'ın eski hâkim ortağı Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan protokolün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı bildirildi. Dün sabah Adapazarı'nda Toprak İlaç'tan çıkmak üzere olan Halis Toprak, çıkışta TMSF görevlileriyle karşılaşırken, Halis Ağa'nın bindiği lüks araca da yetkililer tarafından el konuldu

ŞİRKETLER TEK MERKEZDE
TMSF'den yapılan açıklamada, Toprakbank'ın eski hâkim ortağı Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borçlarının tasfiyesi amacıyla imzalanan 18 Aralık 2004 tarihli Protokol ve 6 Şubat 2008 tarihli Ek Protokol'ün hükümlerinin yerine getirilmemesi nedeniyle yasal takip süreçlerinin hızlandırıldığı ifade edildi. Söz konusu iki şirketin yönetim ve denetimlerinin devir alınmasından sonra yapılan çalışmalarda, tüm Grup şirketlerinin tek merkezden idare edildiğinin, şirketlerin gerek yönetim ve organizasyon, gerekse mali ve hukuki açılardan tamamen iç içe geçtiğinin görüldüğü vurgulandı.

'EVLİLİĞİ FIRSAT BİLDİLER'
Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı, el koymanın hukuksuz olduğunu savundu. Bu işlemlerin yürütmesinin durdurulması için dava açılacağı belirtilerek, şunlar kaydedildi: "TMSF'nin bu el koyma kararını avukatlarımıza tebliğ etmeden önce bazı kadrolu TMSF gazetecilerine bildirerek el koyma işlemini kendileri yerine, bu sabah bazı gazetelerden okuyarak öğrenmemize sebep olmasına anlam veremiyoruz. Yürütmeyi durdurma için dava açacağız. TMSF, Türkiye ve dünya tarihinde bir ilki gerçekleştirerek, Halis Toprak'ın haftalardır kamuoyunu meşgul eden evliliğini de fırsat bilip TMSF'ye borcu olmayan şirketlerimize el koymuştur."

BİR BARDAK SU...
Karara tepki gösteren Halis Toprak, "132 milyon dolar borcun var, diyor. 20 milyar dolara el koyuyor. Bankaya da aynı şeyi yaptılar. Yargıya güvenimiz tamdır, onlar hakkında gerekeni yapacağım" dedi.