Çözerlerse demokrasi kahramanı olurlar

Nezan, Kürt sorununu çözmeleri halinde Gül ve Erdoğan'ın demokrasi kahramanı olacağını söylerken "Rahmetli Özal da çözmek için Paris'e, yanıma danışmanlarını göndermişti" dedi

Pazartesi 10.08.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 10.08.2009
ABONE OL
30 yılı aşkın bir süredir Fransa'da yaşayan, Mitterrand ailesine yakınlığıyla bilinen Paris Kürt Enstitüsü Başkanı Kendal Nezan, Hükümetin Kürt açılımını desteklerken sorunun çözülmesi halinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın "tarihe demokrasi kahramanları olarak geçeceklerini" söyledi. Nezan, "Rahmetli Özal, sorunu çözmek için Paris'e danışmanını gönderdi. Kürt dilinin konuşulmasıyla ilgili engelin kaldırılmasının iyi olacağını söyledim, kısa süre sonra kısıtlamalar kaldırıldı" dedi. Nezan'ın mesajları şöyle:
Hükümetin girişimini yöntem anlamında olumlu buluyorum. Herkesle konuşmak, dinlemek, mutabakata varmak, iyi niyet göstergesi. Şimdi altını, içini doldurmak gerekir. Somut adımlar atılırsa Kürtler destekler.
Geçen yıl 'bin Kürt aydını' adı altında bildiri yayınladık. Dil, eğitim, kimlik gibi insani istemlerdi. İki taraf için de af gerekiyor. Faili meçhul cinayetlerden, işkenceden çetelerden cezalandıranlar var. İşte Ergenekon...
Rahmetli Özal bazı kişiler gönderdi. Kürt dilini yasaklayan düzenlemelerin kaldırılmasının olumlu olacağını söylemiştik. Özal, bu düşüncemizi dikkate aldı ve Kürt dilinin önündeki yasakları kaldırdı. Gelenler Özal'a rapor sunmuştu. ANAP'lı vekiller de geldi. Özal'ın danışmanı ve Hikmet Çetin'le de konuştum.
Şiddet ortamı şüphesiz iki tarafta da savaş ağalarını ortaya çıkardı. Bazı insanlar süreci torpillemeye çalışacak, çünkü bu ortamdan rant sağlıyorlar. Ama siyasi irade olursa bertaraf edilir.
Deniz Baykal'ın açıklamalarını okuyunca çok üzüldüm. Yıllarca arkadaşlık yaptığı Ahmet Türk'ün Sayın Erdoğan'la görüşmesini eleştiriyor, buna anlam veremiyorum. Ne durumlara geldiler. CHP'nin, Kürtlerin yaşadığı bölgelerde tabanı kalmadı. Türk ve Kürt kesiminde herkesin bu işe el atması gerekir.
PKK'nın yürüttüğü savaşı başından beri eleştiren ender insanlardan biriyim. Bu şiddet sayfasını kapatmak için hep birlikte hareket etmeliyiz. PKK'nın sürece çok duyarlı şekilde yaklaşmasını umuyoruz. Ateşkes sürecini süresiz uzatmaları gerekir.
Başbakan ve Cumhurbaşkanı için bu süreç büyük bir şanstır. Eğer bu sorunu çözerlerse tarihe demokrasi kahramanları olarak geçerler. Eğer bu sorunu çözemezlerse CHP'nin konumuna düşerler, tabanlarını kaybederler.

PKK'DA ÇETELEŞME TARTIŞMASI
PKK elebaşılarından Murat Karayılan'ın '1 Eylül'e kadar uzatılan eylemsizlik kararına uymayanların, süreci saboteye yönelik eylemlerde bulunanların derhal görevden alınacağı' yönündeki 'talimatı'na rağmen bazı teröristlerin kırsal kesimde köylülerden hane başına 1.500 lira haraç istediği saptandı. İhbar üzerine bölgede operasyonlar başladı. 3-9 Ağustos arasında 3'ü ölü 9 terörist ele geçirildi. 2 kişi de teslim oldu.