Özkök'ün yerine Yalman gelecekti

Ergenekon 3'üncü iddianamesinde başkanlığını Eruygur'un yaptığı Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun Genelkurmay Başkanlığı'na Aytaç Yalman'ı getirmeyi planladığı yer aldı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen Ergenekon soruşturmasıyla ilgili 3'üncü iddianamede, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün istifa ettirilip yerine Orgeneral Aytaç Yalman'ın getirilmek istendiği ortaya çıktı. Bunu ise darbe planları çerçevesinde Başkanlığını Orgeneral Şener Eruygur'un yaptığı Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun gerçekleştireceği belirtiliyor. Ergenekon zanlısı Org. Ahmet Hurşit Tolon'dan ele geçirilen dijital veriler içerisinde yer alan 'opera-son' isimli word belgesine göre aralarında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, Deniz Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Özden Örnek, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İbrahim Fırtına, Orgeneral Hurşit Tolon, Orgeneral Fevzi Türkeri, Orgeneral Oktar Ataman ile emekli Orgeneral Çetin Doğan ile bazı Korgeneral, Tümgeneral ve Tuğgenerallerin bulunduğu çok sayıda general Özkök'ü istifa ettirmek; daha sonra da AK Parti iktidarını düşürmek amaçlı bir strateji belirledi.

PLANIN UYGULAMASI
İddianameye göre Cumhuriyet Çalışma Grubu uygulamaya koyduğu bu darbe planları çerçevesinde şu faaliyetleri yürüttü: nHilmi Özkök'ün istifası talebini içeren kendileri tarafından kaleme alınmış mektupları, muvazzaf askerler tarafından hazırlanmış görüntüsü vererek Özkök'e gönderip onu baskı altına almaya çalıştı.
Ulusal yayın yapan gazete ve televizyon sahiplerini çağırarak hükümet aleyhine ve özellikle askerin hükümete bakış açısını sert mesajlarla topluma duyurulması amacıyla yayın yapılması için baskı yaptı.
Ülkede kargaşa meydana gelmesini sağlamak amacıyla öğrencileri gösterilerle sokağa dökmeye çalıştı. Bazı rektörlerle görüştü.
Hükümeti yıkmak için örgüt üyesi İsmail Yıldız'a milletvekilleri hakkında araştırma yaptırdı ve ayrılabilecek nitelikteki milletvekillerini tespit etti. Bakan ve milletvekilleri hakkında hukuka aykırı olarak kayıtlar aldı.

BİZE ULAŞIN