Tigran Diyarbakır'a gömülmeyi bekliyor

Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran'ın cenazesinin Diyarbakır'da toprağa verilebilmesi için Bakanlar Kurulu'nun kararı gerekiyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 11.08.2009 ABONE OL
Atina'da yaşamını yitiren Ermeni sanatçı Aram Tigran'ın Diyarbakır'a defni yönündeki vasiyetinde pürüz çıktı. Batman'ın Sason ilçesi Bianda köyünde 1934'te doğan ve daha sonra ailesiyle Suriye'ye göç eden Tigran'ın defni Türk vatandaşı olmadığı için Bakanlar Kurulu Kararı'na bağlı. Ailesi kararı bekleyecek haber gelmezse Tigran çocuklarının yaşadığı Belçika'da defnedilecek. Aram Tigran cenazesi için dün gün boyu ailesi Atina'daki Türk Büyükelçiliği, DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak defin için Bakanlar Kurulu kararı gerekirken, dünkü kurul toplantısında konu gündeme gelmedi. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Bakanlar Kurulu'nda konu gündeme gelmedi, bu konuda bir bilgi verilmedi" değerlendirmesinde bulunurken, İçişleri Bakanlığı yetkilileri de "Aram Tigran, Türk vatandaşı olmadığı için bu konuda bir çalışma yapılmadı" değerlendirmesinde bulundular. Aram Tigran'ın eşi Sirvart Melikyan ise gerekli izinlerin verileceğine inandığını söyleyerek, "Kendisi Diyarbakır'da ameliyat olmadan önce beni yanına çağırdı ve 'ameliyatım çok ağır. Bir şey olursa buraya göm' dedi. Diyarbakır'ı o kadar seviyordu ki, vefat etmeseydi Diyarbakır'a yerleşecektik. Yetkililerden rica ediyorum eşimin son isteğini yerine getirsinler. Yarın (bugün) sabaha kadar Ankara'dan haber alamazsak, eşimi Belçika'da defnedeceğiz" dedi. Kararın çıkması halinde Tigran'ın cenazesinin bugün Atina'dan getirilmesi bekleniyor.

DÜNYANIN DÖRT BİR KÖŞESİNDE ANILIYOR
Kürt müziğine büyük katkılar yapan Ermeni asıllı sanatçı Aram Tigran'ın ölümü Kürt dünyasını sarstı. Rusya ve Kafkasya başta olmak üzere İran, Suriye, Irak ve Türkiye'de yaşayan Kürtler, Tigran' için anma etkinlikleri düzenliyor. Kürt televizyonları tanıtım programları düzenledi. Almanya'nın Köln kentindeki anmaya, aralarında Şivan Perwer, Xelîl Xemgîn, Dîyar'ın da olduğu sanatçılar katıldı.

BUGÜN NELER OLDU