Marmara ve Ege'de bir günde 4 yangın

Gelibolu, Muğla'nın Bodrum ve Köyceğiz ilçeleriyle Balıkesir'de dün orman yangınları çıktı. Gelibolu, Bodrum ve Balıkesir'de 30 hektar orman zarar gördü

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 13.08.2009 ABONE OL
Türkiye'de gündem dün de farklı noktalardan gelen orman yangını haberleriyle karardı. Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine, Bodrum, Köyceğiz ve Balıkesir'de çıkan orman yangınları korkuttu. İlk yangın önceki gece Bodrum'un Turgutreis beldesi Mandıra mevkisinde çıktı. Yangına Turgutreis ve çevre belediyelere ait 4 itfaiye aracı, iki arazöz ve orman işçileri müdahale etti. Engebeli arazide tepeyi aşarak aşağı doğru ilerleyen alevlere itfaiye ekipleri ancak yol kenarında müdahale edebildi. Yangın güçlükle kontrol altına alınırken, bazı tatilciler panik yaşadı. Dün sabah söndürülen yangında 10 hektar makilik alan yandı. Bodrum'un ardından bir yangın haberi de Çanakkale'den geldi. Gelibolu'nun Cennetkoy mevkisinde saat 12.10 sıralarında yol kenarında başlayan yangın ormanlık alana sıçradı. Rüzgârın etkisiyle hızla yayılan alevler kızılçam ile kaplı ormanlık alanı sardı. İstanbul ve Keşan'dan da takviye ekipler gönderildi. Yangın nedeniyle Eceabat ve Gelibolu arasındaki karayolu akşam saatlerine kadar trafiğe kapatıldı. Feribotlarla Eceabat'a geçmek isteyen araçlar Lapseki'ye yönlendirildi.

GÖZALTINA ALINAN KİMSE YOK
Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık, Edirne Valisi Mustafa Büyük ile birlikte yangın bölgesinde incelemelerde bulundu. Saat 16.00 sıralarında yaptığı açıklamada yangının kısmen kontrol altına alındığını bildiren Vali Atalık, "Tek bir noktada, tepede yangın sürüyor. Onu da kısa sürede kontrol altına alacağız" dedi. Vali Atalık, yangının çıkış sebebinin henüz tespit edilemediğini gözaltına alınan kimse olmadığını ancak çevredekilerin ifadelerine başvurulduğunu da söyledi. Atalık'ın açıklamasından yaklaşık bir saat sonra yangının kontrol altına alındığını açıklayan Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, içinde tarım arazisi ile bozuk ormanlık aların da bulunduğu 10 hektarlık bir alanda etkili olduğunu kaydetti. Muğla'nın Köyceğiz ilçesi ve Balıkesir merkeze bağlı Ayvatlar köyünde de dün öğle saatlerinde orman yangını çıktı. Köyceğiz Otmanlar mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangına çok sayıda orman işçisi ve arazöz gönderildi. Havadan 2 helikopterle müdahale edilen yangın saat 17.00 sıralarında kontrol altına alındı. Balıkesir'in Ayvatlar köyü yakınlarındaki fıstık çamı ağaçlandırma sahasında çıkan yangın ise 10 hektar alanda etkili oldu. Meraya da sıçrayan yangına 12 arazöz, 2 dozer, 1 helikopter, 100 personel müdahale etti. Kocaeli'de de 4 ayrı noktada aynı anda yangın çıktı. Sabotaj ihtimalinin güçlü olduğu belirtilen yangınlarda 2 hektar orman zarar gördü. Öte yandan Seferihisar yangını sonrası gözaltına alınan çoban Nuri Konak tutuklandı.

BUGÜN NELER OLDU