Sağ koluyla en son kızının saçını okşadı

Enkaz altında son anlarında kızının başını okşayıp moral veren Beyhan Softaoğlu, sağ kolunu da göçükte bıraktı. Softaoğlu, çalıştığı kafede tek eliyle yaptığı yemeklerle geçiniyor

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 13.08.2009 ABONE OL
Beyhan Softaoğlu (56) eşini, biricik kızını ve sağ kolunu depremde kaybetti. Kaybetiği sağ koluyla yaptığı son şey ise, göçük altındayken kızının başını okşamak oldu, "Yaşayacaksın kızım. Kurtulacağız" diyerek. Ancak hem kızını hem de sağ kolunu kaybetti. Ama o yeniden hayata tutundu. Artık, 46 yıl hiç kullanmadığı sol koluyla bir kafede çay-kahve servisi yapıyor. Tek eliyle sarmalar sarıp, börekler açıyor. Beyhan Softaoğlu, acılara inat yaşama tutunmayı başardığını söyleyerek, "Acılarımı yüreğime gömdüm. Artık yüreğimden bile çıkarmak istemiyorum. 17 Ağustos'u soruyorlar. Ama ben konuşmuyorum. Son kez yüreğimi SABAH'a açıyorum. Bizi unutup sadece 17 Ağustos'ta hatırlıyorlar. İsyanım unutulmaya" diyor.

GÖÇÜK ALTINDA 3 GÜN

Beyhan Softaoğlu "Ağlamayacağım" diyerek, deprem gecesini şöyle anlatıyor: "Eşim esnaftı. Gölcük'te Merkez Mahallesi'nde oturuyorduk. Gece eşim ve ben balkondaydık. Kızım da bir arkadaşıyla odasındaydı. Son kez benden içecek bir şey istedi. İşte o dakika sallandık. Öyle bir gürültü koptu ki... Eşim balkondan bağırıyordu. 'Beyhan. Aylin nerdesiniz' diye. Ortalık zifiri karanlık. Kızımın sağ kolumla en son başını okşadım. Kızım bana sarıldı. 'Korkma annem. Kurtulacağız' dedim. Sonra bayılmışım. Uyandığımda taşların işindeydik. Kızımın kafası karnımda. Belden aşağısı nerede, göremiyordum. Çok acı çekiyordum. Kolum kopmuş, sonra fark ettim. Yani o kolumla sadece kızımın başını okşayabilmişim. 3 gün kaldık göçüğün altında. 17 yaşında gencecik bir kızdı yavrum. Hastanede aylar sonra öğrendim yavrumun ve eşimin öldüğünü."

389 TL MAAŞ ALIYOR

Hastanede 1.5 yıl tedavi gördüğünü anlatan Softaoğlu, yaşadığı büyük acının üzerine kendini bir de geçim savaşı verirken bulmuş: "Eşimden kalan 389 TL maaşın 250 TL'sini kiraya veriyorum. Geçin geçinebirsen, mutfak, elektrik, su derken, açız. Gölcük Belediyesi, Kent Konseyi Projesi kapsamında kurulan Kadın Meclisi Sanat Kafe açtı. Burada mağdur kadınlar çalışıyor. Yaklaşık 30 mağdur kadın var. Sıra kime gelirse, o hafta sarmaları, börekleri, çörekleri, salataları, çayları ve kahveleri yapıyor. Kazandığımız para bize kalıyor. Gölcük şartlarında bu günde 10 TL demek. 2 arkadaş günde 5 TL kazanıyoruz en kötü ihtimalle. Buna da şükür..."