Türkiye'den Belçika'ya nota

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 13.08.2009 17:19 ABONE OL
Türkiye'nin, Belçika'nın Jamioulx hapishanesinde geçen cumartesi hayatını kaybeden Mikail Tekin isimli Türk vatandaşının ölümüyle ilgili olarak bu ülkeye nota verdiği öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı, hem Ankara'da, hem de Brüksel'de eş zamanlı olarak olayla ilgili girişimlerde bulundu. Ankara, Belçika makamlarından Tekin'in ölüm nedeninin araştırılmasını ve olayın en kısa zamanda aydınlatılmasını istiyor.

Bu arada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, bugün konuya ilişkin olarak Belçikalı muhatabı Yves Leterme'yle bir telefon görüşmesi yaptığı öğrenildi. Davutoğlu, 14 Temmuzda Dışişleri Bakanlığı görevine başlayan Leterme'e, Tekin'in ölüm nedeninin araştırılması için kendisinin özel ilgisini beklediklerini belirterek, soruşturmanın tüm tarafları tatmin edecek bir şekilde bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

TEKİN'İN ÖLÜMÜ

Türk vatandaşı Tekin (31), geçen cuma günü cuma namazı çıkışında polis memurlarıyla bir tartışma çerçevesinde gözaltına alınmış, bilinen sağlık sorunlarına rağmen, henüz net olarak açıklanmayan gerekçelerle adli bir karar olmadan doğrudan hapishaneye kapatılmıştı.

Hapishane yönetimi, ertesi gün Tekin'in ailesini arayarak, "yemek yerken boğulduğunu ve öldüğünü" bildirmiş, cesedin bir an önce teslim alınmasını istemişti.

Ailenin ve hapishanedeki şahit mahkumların tepkileri üzerine Savcılık olaya el koymuş, pazar günü yapılan otopside, Tekin'in "fiziksel şiddet" nedeniyle öldüğü anlaşılmış ve açıklanmıştı.
Savcılık, olayla ilgili 3 gardiyanı sorgu altına almış, hapishanenin diğer gardiyanları, arkadaşlarına destek amacıyla grev başlatmıştı.

Grevin son bulması, gözaltındaki gardiyanların hiçbir suçlama veya disiplin cezasına hedef olmadan salıverilmelerinin ardından tartışma ve tepkiler devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU