Böylesi az bulunur!

  1. Haberler
  2. Gündem
Cuma 14.08.2009 11:13 ABONE OL
Uşak'ta 11 yıldır muhtarlık yapan Ömer Gündüz, düğünlerde aşçılık, köçeklik, eğlencelerde palyaçoluk, cenaze törenlerinde gassallık (ölü yıkayıcılığı) yapıyor.

Karahallı ilçesi Yenimahalle Muhtarı Ömer Gündüz (40) üç dönemdir mahalle muhtarlığı yapıyor. Evli ve iki çocuk babası muhtar, kamu görevinin yanı sıra düğünlerde aşçılık ve köçeklik, cenazelerde gassallık yaparken, çeşitli etkinliklerde de palyaço kılığında çocukları eğlendiriyor.

İnsanların en mutlu ve üzüntülü günlerinde yanlarında olmayı sevdiğini, içinden geldiği gibi yaşadığını söyleyen muhtar Gündüz, şunları söyledi:

''İlçemi ve halkımı çok seviyorum. Üç dönemdir mahalle muhtarlığı yapıyorum ama benim asıl işim köçeklik. İlçede 15 yaşımdan beri köçeklik yapıyorum. Düğünlere gider, insanları eğlendiririm. Köçeklikten para kazanmıyorum, ancak son 5 yıldır düğün yemekleri yapıyorum. Bölgemizin yöresel yemeklerini en iyi şekilde hazırlamaya çalışıyorum. Düğünlerin dışında bazı etkinliklerde palyaçoluk yaptım, çocukları eğlendirdim. En ilginç yönüm de cenaze işlemleri sırasında ölü yıkarım. Önceleri imamlara yardım etmek amacıyla başladığım işte kefen keserdim. Sonra ölü yıkama işine geçtim. Halkım beni seviyor ve bu işleri yapmamı yadırgamıyor. Sizin anlayacağınız muhtarlığın dışında, ölü yıkarım, köçeklik, aşçılık yaparım.''

Son yerel seçimlerde büyük farkla muhtar seçildiğini, halktan biri olduğu için mahalle sakinlerini kendisini desteklediğini söyleyen muhtar Gündüz, elinden geldiği kadar insanların iyi gününde de kötü gününde de yanlarında olduğunu söyledi.

''ŞIK BİR DURUM DEĞİL''

Uşak Müftüsü Osman Akdemir konuyla ilgili yaptığı açıklamada, düğünlerde köçeklik yapan bir kişinin cenaze yıkamasının ''şık olmadığını'' söyledi. Cenaze yıkama işleminin kimlerin yapması gerektiğinin dinen belli olduğunu belirten Akdemir, ''ben ilk kez böyle bir olayla karşılaştım, ancak şık bir durum olmadığı kesin. Köylerde imamlarımız bu işlemi yapıyorlar'' dedi.

Karahallı Belediye Başkanı Nihat Süzek ise, muhtar Ömer Gündüz'ün her türlü etkinlikte yer aldığını, insanları eğlendirmek için palyaçoluk yapmanın sıra köçekliği de çok iyi becerdiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU