Depremzedeye ikinci yıkım

Veli Göçer'in evlerinde her şeylerini kaybettiler. Tazminat davasını kazandılar ancak ikinci darbe hukuktan geldi. Avukat ücreti ve mahkeme giderleri onlara ödettirildi

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 14.08.2009 ABONE OL
17 Ağustos'un yıldönümü yaklaşırken depremzedeler bir darbe de 'adalet'ten yedi. Veli Göçer'e tazminat davası açan 400 depremzede, hak ettikleri tazminatı alamadıkları gibi, üste bir de borçlu çıktı. Mahkeme, Göçer'in avukatının vekalet ücreti ile mahkeme masraflarını depremzedelere yükledi. Bu borcu ödeyemeyen bazı ailelerin evine haciz geldi. Mustafa ve Şehriban Ergüden çifti de bu ailelerden biri. Depremden önce Veli Göçer'in Çınarcık'taki sitesinde oturuyorlardı. Anne ve babaları Şadiye ve Mehmet Yüce de, yandaki apartmanda yaşıyordu. Marmara Depremi'nde evleri yıkıldı. Ergüden çifti kurtuldu ama enkaz altında kalan Şadile ve Mehmet Yüce öldü. Şehriban Ergüden iki ayrı dava açarak Veli Göçer'den tazminat istedi. Yalova 1. Asliye Hukuk Mahkemesi hâkimi Gündaş Alaşahan, Veli Göçer'in 8'de 6 oranında kusurlu olduğuna hükmetti. Bu yüzden Şehriban Ergüden'in istediği 11 bin TL'lik tazminatın 3 bin 650 TL'lik kısmının ödenmesi karara bağlandı.

TAZMİNAT BEKLERKEN...
İşte bu noktada, depremzede aileyi ikinci kez yıkan "kanun" devreye girdi. Hukuk davalarında, avukatlık ücreti ve dosya masrafları "kaybeden" taraftan tahsil edildiği halde, yasada şöyle bir "ayrıntı" vardı: Mesela bir kişi 10 lira tazminat istemiş, ancak 4 lira tazminat almışsa; davayı kaybeden tarafın avukatı, reddedilen 6 liralık tazminat üzerinden avukatlık ücreti talep edebiliyordu. Bu davada da aynı şey söz konusuydu. Mahkeme, Veli Göçer'in avukatının, reddedilen 7 bin 350 liralık kısım üzerinden ücret almasına karar verdi. Ergüden Ailesi, davayı kazandığı halde Veli Göçer'in avukatı Mevlüt Ertaş'ın 882 liralık vekalet ücretini ödemekle yükümlü kılındı. Aynı durum, Şehriban Ergüden'in depremde ölen anne ve babası Şadiye ve Mehmet Yüce için açtığı diğer tazminat davasında da yaşandı. Yalova 2. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Remzi Salman da, davayı "kısmen kabul" etti ve 2 bin TL tazminat almalarını hükme bağladı. Ancak, bin 208 TL'lik vekalet ücretinin Ergüden Ailesi'nden karşılanmasına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU