'Kocaeli, depreme karşı örnek kent'

  1. Haberler
  2. Gündem
Perşembe 14.08.2009 ABONE OL
Kocaeli, Marmara Depremi'nde en büyük hasarı alan illerden biriydi. Ancak gerekli dersleri çıkardı ve depreme karşı hazırlıklı hale geldi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, aldıkları önlemleri şöyle sıralıyor:

İZAYDAŞ ve Yuvacık Barajı'ndan sonra Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına da deprem cihazı yerleştirdik. Bu cihazların sayısını Kocaeli genelinde 30'a çıkarmayı hedefliyoruz. 17 Ağsutos'ta da Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi'nin açılışını yapacağız. Böylece, kentteki en ufak bir sarsıntıyı kaydedip kontrol edebileceğiz.

17 Ağustos Depremi çarpık kentleşmeye, duyarsızlığa, denetimsizliğe vurulmuş bir darbedir. Artık inşaatlarda 'Ben yaptım oldu' devri bitti. 'KUTAS' adlı uydu takip sistemini hayata geçirdik. Kocaeli'nin uydu fotoğraflarını çekerek, kaçak yapıları belirledik.

1 santimetrekaresine kadar bütün Kocaeli'nin imar planları tamamlandı. Fay hattına paralel olarak doğu-batı istikametinde gelişen İzmit'i, kuzey-güney istikametine yönlendirdik.

Kent Konut adını verdiğimiz bir şirket kurduk. TOKİ ile 16 bin 700 adet güvenli konut inşa ettik.

İtfaiye teşkilâtını güçlendirdik. 97 aracımız, 554 personelimiz ve 900 gönüllümüz ile arama-kurtarma çalışmalarına hazırız. Olası bir İstanbul depreminde bölgeye gönderecek 4 büyük ekibimiz var.

TÜBİTAK-MAM işbirliğiyle, Sismik Tehlike Değerlendirme Projesi'ni hayata geçirdik. 500 bin konutun sismik durumu ortaya çıkarıldı.

Kocaeli Fay Etkinliği Araştırma Projesi sürüyor. Artık fay haritası dikkate alınarak imar planı yapılıyor.

'İyileştirme diye yanlışlar yapıldı'
Yalçın Ergen-Kocaeli Mimarlar Odası Başkanı: "Mevcut yapı stokuyla ilgili iyileştirme maalesef hiç yok. Yeni yapılan binalarla ilgili yapı denetim firmalarının hâlâ sadece 19 ilde pilot uygulaması yapılıyor. Neden tüm Türkiye'de uygulanmıyor bu? Diğer iller deprem bölgesi değil mi? Sadece yüzde 10 iyileştirme var mevcut yapı stoğunda. Şimdi insanlar 'uzun süre deprem olmaz' yanılsaması içindeler. Depremin na zaman olacağı belli değil. İyileştirme adı altında yanlış uygulamalar yapıldı. Yeni yapılar yapı denetim kanuna göre yapılıyor. Boşluklar nedeniyle kamu eliyle yapılamıyor ve özel firmalar yapıyor denetimi."

Depreme dayanıklı projeler üretiyoruz
Aykut Bozkurt (Kocaeli İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı): "Depremden sonra Kocaeli'ndeki tüm inşaatlar, inşaat yapı-denetiminin kontrolünde gerçekleşti. Demir ve betonlar laboratuvar ortamında kontrol edildikten sonra kullanılıyor. Depreme dayanıklı projeler üretiyoruz. Deprem öncesi binalara göre yeni yapılan binalarımız çok sağlam."

YARIN
Sakarya depremden 10 yıl sonra nasıl gelişti? Depremi nasıl müzeye hapsetti?
Sakarya Büyükşehir Belediye Bşk. Zeki Toçoğlu 10 yıl sonra depremi değerlendiriyor.

BUGÜN NELER OLDU