'Göçer, bugün 198 kez müebbetle yargılanırdı'

Göçer'i yargılayan emekli hâkim Bahşi, o zamanki yasalara göre karar verdiğini belirterek, "Bugün yargılansaydı 198 müebbet istenirdi" dedi

Marmara depreminin simge ismi Veli Göçer ve ortaklarını yargılayan emekli hâkim Feridun Bahşi, 'suçsuzum' diyen Göçer'i dönemin yasalarının kurtardığını söyledi. 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sonrası 198 kişinin ölümünden sorumlu tutulan ve 25 yıl hapis cezasına çarptırılan Veli Göçer'i mahkûm eden emekli hâkim Feridun Bahşi, 10 yıl sonra suskunluğunu bozdu. Halen Ankara'da ceza avukatlığı yapan Bahşi, çarpıcı açıklamalarda bulundu, dava sürecini, yaşadıklarını, o süreçte hissettiklerini anlattı.

"ACILARI YÜREĞİMDE"

Emekli hâkim Bahşi konuşmasına dört yıl süren davanın her duruşmasına girdiğinde ölen 198 kişinin acısını yüreğinde hissettiğini söyleyerek başladı. Davanın sonucunda verilen ceza nın Veli Göçer'i de, mağdur ve maktul yakınlarını da memnun etmediğini belirten Bahşi, "Ancak Veli Göçer bugün yargılansaydı, 198 kişi için ayrı ayrı müebbet hapis cezası talebiyle yargılanırdı. Dönemin ceza hukuku sistemi, taksirli suçlarda sonucun öngörülebilmesi kuralını henüz tam olarak kabul etmemişti, bu konudaki uygulamalar sınırlıydı. Bu nedenle fiil sonucunda ne gibi bir sonuç meydana gelirse gelsin, basit kusur olarak değerlendirilip ceza ona göre takdir ediliyordu" diye konuştu.

"ÖLÜMLER HAZIRLANDI"
Hâkimlik yaparken duygularını kenara bıraktıklarını, yaşanan acılarla değil, mevcut yasalarla karar verdiklerini dile getiren Bahşi, "O dönemde bir kişi birisini öldürdüğünde 24 yıl hapis cezası alıyordu. Göçer 198 kişinin ölümüne neden oluyor ve sadece 18 yıl ceza alıyor. O dönemde yapılan bilirkişi araştırmalarında, binaların en küçük sarsıntıyla dahi yıkılacağı ortaya çıkmıştı. Çimento torbalarıyla harçlar yapılmış, daha önce kullanılan demirlerle inşaat yapılmıştı. Bile bile 198 kişinin ölümü hazırlanmıştı" dedi.

SOYADINI DEĞİŞTİRDİ

Depremle birlikte müteahhit Veli Göçer'in yeğenini de 'mağdur ettiği' ortaya çıktı! Göçer'in kendisi gibi inşaat işleriyle uğraşan yeğeni Mustafa Göçer'in, depremde yıkılan binalarla özdeşleşen 'Göçer' soyadı nedeniyle işlerinin bozulduğu, bu nedenle soyadını 'Aydın' olarak değiştirdiği belirlendi. Göçer soyadı nedeniyle tepki alan Mustafa Göçer, 2000 yılından sonra mahkeme kararıyla aldığı Mustafa Aydın adıyla işlerine kaldığı yerden devam etti. Yeni adıyla kısa sürede yeniden piyasada rol alan yeğen Mustafa Aydın, Çınarcık'ta emlakçılık yapmaya başladı. Aydın, aynı bölgede yarım kalan 40 daireli binasını hızla tamamlayarak kısa sürede daireleri sattı. Geçtiğimiz yıl da Yalova merkezde 3 katlı ve 6 daireli bir binayı da tamamlayarak daireleri satışa çıkardı. Mustafa Aydın'ın, Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde çıkardığı yerel gazete de yayın hayatına devam ediyor.

BİZE ULAŞIN