Masalları ve ninnileri enkaz altında söyledi

Büyük felakete Sakarya'da yakalanan Şenay Öğrenir ailesiyle enkaz altında kaldı. Eşi ve oğlu öldü, enkazdaki kızını ise masallarla avuttu. Sağ bacağını kaybetti

Deprem, hayatından hem eşini hem de oğlunu aldı. O kızını enkazın altında uyutmamak, canlı tutmak için saatlerce ninni söyledi, masallar anlattı. Ve günler sonra kurtarıldılar. Aylarca hastanede kaldı. Sağ bacağını kaybetti. Yaşama yeniden tutunurken, artık eksikti. Ayakta dim dik durmak istiyordu ama bacağı yerine konulan protezler, onu taşımıyordu. Düşe kalka, yırtılan protezini dikerek tutturan Şenay Öğrenir, "Hayat zaten vurdu. Düşürdü, tepe taklak etti. Şimdi protezim de düşürüyor. Ben süngerli protez kullanıyorum. Tenim gibi görünüyor. Ama çok rahat değil. Bir çipli protezim olsa. Dönüşlerde bana yön verse. Kızımın elini tutup, dim dik yürüyebilsem" diyor. Şenay Öğrenir, kızının kendisini hayata bağladığını anlatırken "Tek isteğim onun eğitim hayatını başarıyla tamamlayıp, bir meslek sahibi olması" diye konuşuyor.

YENİ EVLERİ KÂBUSLARI OLDU
Öğrenir ailesi Sakarya'da Özbaş Evler'den yeni bir daire satın aldı. Bu evin borcunu 8 yıl ödeyeceklerdi. Yeni evlerine taşınalı daha 1.5 yıl olmuştu ki büyük felaket geldi çattı. 16 Ağustos'ta oğlu Bilal'in doğum günüydü. Bilal 5 yaşında girecekti. Eşi, oğlu Bilal, 6 yaşındaki kızı Eda Şeyma son kez bir aradaydılar ve bunu bilmiyorlardı. O gece büyük bir sarsıntı, her şeyin sonu oldu. Şenay Öğrenir, hayatının kâbus gecesini şöyle anlatıyor: "5 katlı apartmanın 1'inci katındaydık. Bina 2 kat yerin altına inmiş.Yere gömülmüşüz. Yatak odasıyla, çocuk odası yan yanaydı. Ben kilit noktasındaydım. Beni çıkaramadan kimseye ulaşamayacaklardı. Bana askerler dışarıdan hortumla su verdi. Kızımı uyutmamak için sürekli ninniler söyledim. Masallar anlattım. Sonra beni kurtardılar. 'Kızım olmadan gitmem' dedim. Bayılmışım." Şenay Öğrenir, kızının yaşadığını 17 ameliyat geçirdiği hastanede tam 4 ay sonra öğrenebilmiş.

"KIZIMIN YÜZÜ GÜLSÜN"

Geri ödemeyle deprem konutlarından ev sahibi olduklarını ancak ödemesinin hala devam ettiğini anlatan Öğrenir "Annem, ağabeyim, eşi ve çocukları bize taşındı. 8 kişilik aileyiz. Ve yokluk içindeyiz. 460 TL'yle geçinmeye çalışıyoruz. Allah'a şükür eşim ölünce maaş bağladılar. Ama onun bir kısmı bu konut için kesiliyor. Nasıl geçineyim mi" diyor. Öğrenir, " Sadece acılardan değil, maddi sıkıntılardan da çöktük. Elektrik, su, doğalgaz her şeyimiz kesildi Tek istediğim yavrumun iyi bir eğitim alması. Diğer genç kızlar gibi bilgisayarının olması. Yüzünün gerçekten gülmesi" diyor.

BİZE ULAŞIN