Şivan: Hükümetin duruşu umut verici

Başbakan'ın, adına vurgu yaptığı Kürt sanatçı Şivan Perver, "Herkesi sorumluluğa ve diyaloga çağırıyorsam, sürece de katkı sağlamam gayet normal" dedi

ÜNLÜ Kürt ozanı Şivan Perver, Hükümetin Kürt açılımını değerlendirirken, Başbakan'ın duruşunu kararlı, Cumhurbaşkanı'nın sözlerini ise umut verici olarak niteledi. Uzun yıllardır Türkiye dışında yaşayan; besteleri, sözleri dillen dile dolaşan Perver, hükümetin Kürt açılımıyla ilgili şu mesajları verdi:

TAKDİR EDİLİR: Hükümet makul bir davranış sergilemektedir. AK Parti Türkiye'yi tam anlamıyla kucaklayıp, Kürtlerini "Sözde Kürt, Sözde vatandaş" kategorisinden çıkartıp, gerek Ermenistan gerek Irak Kürdistan'ı ile barışık bir politika uygularsa, takdir edilecek bir politika gerçekleştirmiş olur.

JAURES'E ATIF: Fransız sosyalistlerin önde gelen ismi Jean Jaures 'cesurluk ideale doğru yürümek ve gerçeği anlamaktır' demiştir. Gerçekleri anlamaktan kaçınılmamalı. Bir siyasetçi halkı takip eder ama halk, sadece bir devlet adamını takip eder. Tutumum bir Kürt sanatçısı tutumu değil. Bence her hümanist ve demokrat böyle düşünmelidir.

NE MUTLU BANA: Türkiye'nin demokrasiye doğru yürüdüğü yolda sorunun çözümüne herhangi bir katkım oluyorsa ne mutlu bana.

ÇÖZÜMSÜZLÜK YARATIR: PKK'ya hiç yokmuş gibi davranmak çözümsüzlük yaratır. Kürtlerin onurunu kırmadan bir çözüm bulunmalı. Uygulanan pişmanlık yasalarıyla olacak bir şey değil. Görüyoruz ki hiç bir söz, başından dipçiklen, vurulan bir çocuğu dağa çıkmaktan caydırmaz.

ÇEKİNİYORDU: Hükümet Hamas ve Mukteda El-Sadr ile görüşüyor, ama halk tarafından seçilmiş legal bir partinin lideri, Ahmet Türk ile görüşmekten çekiniyordu.

HERKESE ÇAĞRI: PKK'nın son ateşkes kararları barış sürecine katkıda bulunacağını gösteriyor. Tabi ki çözüme katkıda bulunacak herkesi sorumluluğa çağırıyorum.

SEVENLERİM DÖNMEMİ İSTİYOR: Son zamanlarda bu konu gündemleşti. Senelerdir sevenlerim ve halkım ısrarla dönmemi istiyor. Hükümet olumlu yaklaşıyor gibi. Senelerce sözlerimin, bazen bestelerimin bile yasak olduğu bir Türkiye'ye dönüsü konuşuyoruz bugün. Düşünün, halen eser haklarımı bile savunamadığım bir Türkiye.

AK PARTİ'YE ÇAĞRI CHP'YE GÖNDERME: Herkesi sorumluluğa ve diyaloga çağırıyorsam, sürece katkı sağlamam gayet normal. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kararlılığı ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün sözleri umut verici. Hükümet 'öğlen saat on ikidir' deyince bile muhalefet yapan bir muhalefet ile karşı karşıyayız. AK Parti, Kürt bölgelerinde ve Kürt seçmenlerinin gözünde CHP'nin durumuna düşmemek istiyorsa bu siyaseti somutlaştırması lazım. Samimiyetlerine güvenmek istiyorum.

BİZE ULAŞIN