17 Ağustos'un izleri

Kayıplarına 3 mum
17 AĞUSTOS
Depremi'nde eşi ve iki çocuğunu kaybeden acılı baba, depremin 10. yılında ailesini yıkılan sitenin temeline 3 mum dikerek andı. Sabaha karşı ailesinin mezarına giden baba, burada da mum yakıp, ölen ailesi için dua etti. Adapazarı Şeker Mahalle'de bulunan Emek Sitesi depremde yıkılıp, içinde yaşayanlara mezar olan binalardan sadece biriydi. Sitede oturan 43 yaşındaki Gönül Aydın, 11 yaşındaki kızı Sevil Aydın ve 16 yaşındaki oğlu Ufuk Aydın enkaz altında kaldı. Bodrum'da bulunan baba Ertan Aydın, deprem haberini alır almaz Adapazarı'na döndü ve yardım ekipleriyle birlikte çalışmaya koyuldu. Ama depremden 6 gün sonra eşinin ve iki çocuğunun cenazesine ulaşabildi.

Donanma'da anma
GÖLCÜK
Donanma Komutanlığı Karargâhı ile Tersane Komutanlığı sınırları içinde, depremde hayatını kaybeden 420 askeri personel için anma töreni düzenlendi. Depremde yıkılan eski komutanlık binasının yerine yaptırılmış olan Deprem Şehitleri Anıtı önünde gerçekleştirilen anma törenine Donanma Komutanlığı Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Deniz Kurmay Binbaşı Abdülkadir Küçük, subay, astsubay ve şehit yakınları katıldı. Törende Mücahit Şişlioğlu şehit ailelerinin acılarını paylaşırken, "Burada vefat eden arkadaşlarım, kardeşlerim için siz ailelerine sabır dilemekten başka bir şey elimden gelmez" dedi. Şişlioğlu ve deprem şehitlerinin aileleri anıta çiçek bırakırken duygu dolu anlar yaşandı, aileler gözyaşlarına hakim olamadı.

Protokol tepkisi
DEPREMDE
hayatını kaybedenler, Adapazarı'nda da felaketin yaşandığı saat 03.02'de anıldı. Sakaryaspor taraftarları tarafından düzenlenen etkinliğe il protokolünün katılmaması tepkiye neden oldu. Kent Meydanı'nda toplanan vatandaşlar saat 03.02'de depremde hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı okudu. Sakaryaspor taraftarlarından oluşan Tatangalar grubunun düzenlediği anma gecesinde, Düzce'den gelen Pİ Alternatif Sanat Atölyesi oyuncuları, ''Deprem Oratoryosu'' adını verdikleri oyunu sundu. Depremin meydana geldiği 03.02'de Tatangalar grubu kent meydanında meşaleler yaktı.

BİZE ULAŞIN