'Depremi unutmadık sallanacak vakit yok'

17 Ağustos depreminin 10'uncu yıldönümü merkez üssü Gölcük başta olmak üzere Kocaeli, Sakarya ve Yalova'da hüzünle anıldı. Etkinliklerde yapılan konuşmalarda deprem bilincinin önemine dikkat çekildi

Marmara depreminin 10'uncu yıldönümünde önceki akşam çok sayıda vatandaş saat 19.00'da ellerinde pankartlarla Gölcük Merkez'den, depremde sular altında kalan Kavaklı sahiline yürüyüşe geçti. Etkinliğe Vali Gökhan Sözer, AK Parti Milletvekili Fikri Işık, CHP Milletvekilleri Hikmet Erenkaya ile Cevdet Selvi, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kızılay Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Sezer Komsuoğlu ile pek çok sivil toplum örgütü ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yürüyüşte çok sayıda kişi, "Depremi unutmadık, unutmayacağız", "Sallanacak vakit yok", "5 duyu yetmez" yazılı pankartlar taşıdı. Yürüyüşe katılanlar daha sonra Kavaklı sahilinde düzenlenen anma programına katıldı. Burada konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, 17 Ağustos'u bir milat olarak değerlendirerek, on yılda Kocaeli'nin kendini toparladığını ifade etti. Karaosmanoğlu, " Halen yargının karar vermesi gereken 400 bina var. Bunun dışında bazı binaların da gözen geçirilmesi gerekiyor. Şimdi Kocaeli'de, Gölcük'te gezseniz, depremden bir iz bulamazsınız" dedi.

BAŞKANA SALDIRDI

Kocaeli Valisi Gökhan Sözer de, programın yapıldığı parkın, 10 yıl önce deprem afetinin sembolü olduğunu söyledi. Türkiye'nin depremin tehdit ettiği bir ülke olduğunu hatırlatan Sözer, her türlü çalışmada hassasiyet gösterilmesini istedi. Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ise, Gölcük'te herkesin bu acıyı yaşadığını belirterek, bir daha yaşanmaması dileğinde bulundu. Başkan Ellibeş konuşma yaptığı sırada yumruklu saldırıya uğradı. Alkollü olduğu bildirilen Behçet Yılmaz (36) isimli kişi, "Başkan benim dükkanım ne olacak? Kayıplar ne olacak?" diyerek başkan Ellibeş'in üstüne yürüdü ve bir çok kanal canlı yayında olduğu sırada başkana saldırdı. Çevredekiler tarafından linç edilmek istenen saldırgan, Başkan Ellibeş'in müdahaleleri ile kurtarıldı. 7.4 şiddetindeki depremin meydana geldiği saat 03.02'de sirenler eşliğinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşunun ardından denize çiçek bırakıldı. Sakarya'da hayatını kaybedenler için ise Serdivan Deprem Şehitliği'nde mevlit okutuldu. Kocaeli Fuar Alanı'nda da önceki akşam anma etkinliği düzenlendi.

BİZE ULAŞIN