İmralı muhatap değildir

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın koordine ettiği 'demokratik açılım' çalışmalarıyla ilgili terör örgütü elebaşı Öcalan'ın açılımıyla ilgili sorular üzerine, "İmralı falan onları unut. Onlar muhatap değil." dedi.

'Demokratik açılım' çalışmalarının MGK'da görüşülebileceğini aktaran Gül, Türkiye'nin birlik ve beraberliği için bu sorunu çözmesi gerektiğini, muhalefetle daha önce yaptığı görüşmeleri tekrarlayabileceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlğı Müsteşarı Ertuğrul Apakan'ın Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği'ne atanması nedeniyle verdiği resepsiyonda 'demokratik açılım' hakkındaki soruları yanıtladı.

Ankara Sheraton Otel'deki resepsiyondan ayrılışında konuşan Cumhurbaşkanı Gül, bir basın mensubunun Kürt açılımı ile ilgili gelişmeler olduğunu; İçişleri Bakanı'nın temaslarının devam ettiğini belirterek ardından "Bir yandan da İmralı'dan bir yol haritası" şeklindeki ifadeleri üzerine gazeteciye, "İmralı falan onları unut, geç. Sen soruyu başka türlü sor. Onlar muhatap değil." dedi.

Türkiye'de herkesi ilgilendiren bir mesele olduğunu ve ülkenin problemini kendisinin çözmesi gerektiğini hatırlatan Gül, "Bir ülke kendi sorunlarını kendi inisiyatifiyle çözmezse başkaları günü gelir daima bunu istismar eder. Bugün de gerek Türkiye içindeki konjonktür gayet açık, müsait. Tartışılıyor, bütün bu konular açık seçik, medenice tartışılıyor. Daha da önemlisi uluslararası konjonktür de çok müsait. Her zaman müsait olmayabilir. Bazen çok daha farklı da olabilir. Türkiye büyük bir ülke, medeni bir ülke, demokratik standartlarını yükseltmek isteyen bir ülke, hedefleri belli olan bir ülke. Tüm bu konuları cesur bir şekilde çalışmak, Türkiye'deki bütün vatandaşlarımızın birliğini, beraberliğini daha güçlendirmek herkesin vatanına, ülkesine, Türkiye Cumhuriyeti'ne olan aidiyetini daha güçlendirmek yönünde yapılacak çalışmalar doğrudur diye düşünürüm." diye konuştu.

'Demokratik açılım' çalışmaları sonucunda Türkiye'nin üniter yapısının daha güçlü hale gelmesi gerektiğini ifade eden Gül, birlik ve beraberliğin her şeyin önünde geldiğini, ileride herhangi bir tehdit olmaması gerektiğini söyledi.

Tüm bunları yaparken medeni, büyük, güçlü bir ülkenin öz güveni içerisinde hareket etme konusuna vurgu yapan Gül, "Tartışmaları hep bu yönde görmek gerekir. 'O şunu söylemiş, bunu söylemiş' gibi başka yönlere de çekmemek gerekir. Bunlar Türkiye'nin kendi inisiyatifidir. Böyle olması gerekir. Tabii ki muhalefet de düşüncelerini paylaşacak, hükümet de düşüncelerini paylaşacak. Basında canlı bir tartışma vardır. Bütün bunlardan olumlu şeyleri alıp demin söylediğim istikamette gitmek gerekir. Tekrar söylüyorum, her ülkenin kendi sorununu kendi gücüyle çözmesi gerekir. Yoksa günü gelir başkası istismar eder. Vaktiyle de istismar etmişlerdir." dedi.

Demokratik açılımı MGK'da gündeme gelip gelmeyeceğiyle ilgili bir soruya ise Cumhurbaşkanı Gül, "MGK'da Türkiye'nin en önemli meseleleri konuşulur. Türkiye'nin en büyük sorunuysa şüphesiz MGK'da da bunlar konuşulur. Biz Milli Güvenlik Kurulu'nda ne konuşuyoruz? Hükümetin, Türkiye ile ilgili icraatlarını zaten hükümet yapıyor. Günlük Türkiye'nin idaresini onlar yapıyor. Türkiye'nin önemli, hükümet üstü meselelerini MGK'da biz hep beraber otururuz, konuşuruz." şeklinde oldu.

Cumhurbaşkanı Gül, demokratik açılım çalışmalarıyla ilgili daha önce muhalefet liderleriyle görüştüğünü hatırlatarak, günü gelirse tekrar görüşülebileceğini dile getirdi.

BİZE ULAŞIN