İşte uygarlığı yok edebilecek tehlike

  1. Haberler
  2. Gündem
Salı 18.08.2009 16:23 ABONE OL
World Watch Enstitüsü'nün "Dünyanın Durumu" adı ile bu yıl 26'ıncısını hazırladığı rapor, sera gazları salınımının tehlikeli boyutlara ulaştığını bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda, gaz salınımının azaltılmaması durumunda uygarlığın tehlikeye gireceği vurgulandı.

World Watch Enstitüsü tarafından hazırlanan ve İş Bankası tarafından yayımlanan "Dünyanın Durumu 2009" adlı raporda, sera gazları salınımının, önümüzdeki birkaç yıl içinde acilen azaltılmazsa oluşacak iklim değişikliğinin uygarlığımızı yok edecek boyutlara ulaşacağı bildirildi. Raporda, atmosfere tüm dünyada yılda ortalama 21 milyar ton karbondioksit salındığı ve bu miktarın her yıl arttığına dikkat çekildi.

Kitabın kamuoyuna açıklandığı basına tanıtım toplantısında konuşan TEMA Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, dünyanın ve Türkiye'nin alarm veren ekolojik tablosu hakkında bilgi verdi. Türkiye'nin iklim değişikliğinde en çok zarar görecek, risk grubuna dahil ülkeler arasında görülmesi gerektiğini savunan Karaca, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde, gece en düşük hava sıcaklığının Türkiye'nin birçok kentinde artma eğilimi gösterdiğine dikkat çekti. Türkiye'nin atmosfere yılda 220 milyon ton karbondioksit salınımı ile dünyada 20'inci sırada geldiğini söyleyen Karaca, 2010'da bu rakamın 400 milyon tona ulaşacağının tahmin edildiğini söyledi.

KEMAL DERVİŞ'E ELEŞTİRİ


Gelişmiş ülkelerin tarıma ayırdığı desteğin yılda 330 milyar doların altına düşmediğine dikkat çeken Karaca, Türkiye'de ise tarıma verilen desteğin, Kemal Derviş döneminde kaldırıldığını vurgulayarak, "Kemal Derviş gelmiş, etmiş, gitmiş. Ne yapmış, tarıma desteği kesmiş. Çünkü ABD ve Avrupa'nın ürün fazlalığı varmış. O nedenle üretimimiz düşerken, ithalatımız artmakta" şeklinde konuştu. Karaca, küresel ısınma sonucu Türkiye'yi tayfunlarda artış, yangınlar, ekosistemlerin değişmesi, biyolojik çeşitliliğin azalması, gıda üretim düzeninin bozulması, yoksulluk, hastalık ve deniz seviyesinin yükselmesi gibi dev sorunların beklediğini iddia etti.

DÜNYANIN DURUMU 2009'DAN NOTLAR:-Hintli otomobil üreticisi Tata, 2 bin 500 dolar fiyatla satışa sunduğu, "halk otomobili" Nano ile kalabalık yollar ve artan kirlilik kaygılarını güçlendirdi.

-Brezilyalı bilim insanları, Amazon'daki orman kaybının 4 yıl aradan sonra ilk kez 2008'de arttığını açıkladı.

-ABD'nin batısı dünyanın geri kalanından iki kat daha fazla ısınıyor ve hızla büyüyen kentlerde kuraklığın artma olasılığı bulunuyor.

-Birleşmiş Milletler, dünyadaki buzulların erimeye devam ettiğini, en çok erimenin 2004-2005 yıllarında kaydedildiğini açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU